Peníze až na prvním místě…

Na jednání zastupitelstva města 17. 3. 2025 se mimo jiné schvalovala změna v odměňování zastupitelů města a navýšení odměn. Toto inicioval zastupitel Pavel Dvořák (Jihočeši 2012) na jednání lednového zastupitelstva města.

Nebude na škodu říci si, jak odměňování zastupitelů a dalších funguje. Zastupitelé jsou odměňováni měsíční odměnou podle zákonného předpisu. Uvolnění zastupitelé (starostka a místostarosta) mají pevně stanovenou odměnu. Ostatní zastupitelé mají stanovenou maximální výši měsíční odměny podle funkce v zastupitelstvu města a konkrétní výši si stanoví sami usnesením. Odměny pro členy výborů a komisí, kteří nejsou zastupitelé, stanovuje rovněž zastupitelstvo města, nejsou však měsíční, ale za jednání. Poslední navyšování odměn pro zastupitele proběhlo v lednu 2023, pro nezastupitele v prosinci 2018. Navyšování odměn v roce 2023 bylo rovněž z iniciativy zastupitele Pavla Dvořáka (Jihočeši 2012). Zde je zajímavé se pozastavit nad volebními sliby hnutí Jihočeši 2012, kterou v současném Zastupitelstvu města Vimperk reprezentuje i pan Pavel Dvořák. Před volbami do zastupitelstev obcí na podzim 2022 se výše uvedené hnutí prezentovalo snižováním odměn zastupitelů. Za pár měsíců je to jinak. Pochopitelné je, že se nedaří plnit všechny volení sliby. Že však zastupitel Pavel Dvořák jedná zcela v rozporu s volebním programem svého uskupení (a to dokonce dvakrát v letech 2023 a 2025) je přinejmenším zvláštní. Zastupitel Pavel Dvořák vodu kázal, ale nepije víno, zachtělo se mu whisky.

Podívejme se na výši odměn podle jednotlivých funkcí trochu podrobněji. Výše odměn platná do 31. 3. 2025. Tyto odměny byly u zastupitelů ve výši cca 72% maximálně možných.

Tyto měsíční odměny u zastupitelů nikterak nezohledňují „odpracované“ hodiny. Pro přepočet na hodinu u řadových zastupitelů jsem použil počet hodin jednání zastupitelstva za volební období a průměrnou délku trvání jednání zastupitelstva města 4,5 hodiny, pro členy rady města počet jednání rady města za rok a průměrnou délku trvání jednání 4 hodiny, u předsedů a členů výborů a komisí jsem použil údaje ze zprávy o činnosti Finančního výboru Zastupitelstva města Vimperk za rok 2024 a délku trvání 1 hodinu (dle informace od členů výboru). U starostky a místostarosty jsem použil roční fond pracovní doby 2008 hodin. Oba by byli určitě nadšeni, kdyby to bylo opravdu jen 2008 hodin. U starostky a místostarosty nejsou zohledněny „přesčasové“ hodiny a práce o víkendech např. svatby. U členů a předsedy Finančního výboru Zastupitelstva města Vimperk (dále jen FV ZM) jsem počítal odměnu za práci ve výboru z výše navýšení oproti odměně řadového zastupitele a při 100% účasti na jednáních. Účast je i u těch nejpilnějších menší. Tím se zvedá odměna za hodinu práce. Je to tak. Čím menší účast, tím více za hodinu. Kdo z vás to má? Tázal se svého času Jiří Paroubek.

Odměny za hodinu přítomnosti na jednání při 100% účasti.


Protože 100% účast na jednáních nemá prakticky nikdo, vychází odměna za skutečnou hodinu o něco vyšší. Např. u zastupitele Pavla Dvořáka, člena FV ZM, který byl nespokojen s výší odměn, vyšla odměna za hodinu jednání FV ZM na 3.134,40 Kč. Odměna hodná vrcholového manažera. Odpovídají tomu výstupy z jednání FV ZM? Asi ano, když se zastupitel Pavel Dvořák cítí nedoceněn. Pokud by podobně byla placena i starostka, jejíž odměnou zastupitel Pavel Dvořák mimo jiné zdůvodňoval svůj požadavek na zvýšení odměn, měla by mít měsíční odměnu více než půl milionu. Paradoxní je i odměna „nezastupitele“ za stejné jednání ve výši 500 Kč. Pochybuji, že by přínos např. Ing. Kolafy byl šestkrát menší. Zapomněl jsem se zeptat, proč nechtěl přidat. Z výše uvedeného vyplývá, že zdánlivě nejlépe odměňovaní starostka, místostarosta a členové rady mají za hodinu nižší odměnu než řadový zastupitel, při daleko větší zodpovědnosti a větším pracovnímu vytížení.

Od 1. 4. 2025 jsou odměny neuvolněných zastupitelů ve výši 80% maximálně možných. Navýšeny jsou i odměny pro členy komisí a výborů, kteří nejsou zastupitelé, také byla stanovena odměna za prováděné kontroly členů Kontrolního výboru Zastupitelstva města Vimperk (dále jen KV ZM), kteří nejsou zastupiteli. Došlo k navýšení, i když to pro zastupitele Pavla Dvořáka není těch vysněných šest stovek. Tak snad příště nebo to stačí?

Po této úpravě je rozdíl v odměňování mezi uvolněnými a neuvolněnými zastupiteli ještě vyšší v neprospěch starostky a místostarosty. V některých případech možná i oproti nečlenům zastupitelstva města. Nestala se někde chyba? Chybami se člověk učí. Pokud to jde a chce se, je možno chybu napravit.

Docházelo a nadále bude docházet k paradoxu, že zastupitel člen výboru nebo komise, bude mít za stejné jednání několikanásobně vyšší odměnu než nečlen zastupitelstva města. Zavedením odměn za kontrolu pro nečleny zastupitelstva města byl odstraněn další paradox.

Dvojice členů KV ZM (nečlenů zastupitelstva města) provedla v roce 2023 téměř 400 kontrol plnění usnesení rady města a zastupitelstva města na 13-ti odborech města bez nároku na jakoukoliv odměnu. Přesto neiniciovali na zastupitelstvu města změnu odměňování. Asi jim nevadilo, že dělají něco pro město zadarmo nebo si říkali, že peníze kazí člověka.

Tento článek jsem původně neměl v úmyslu psát. O jeho napsání jsem byl několika přítomnými na jednání zastupitelstva požádán po prezentaci výše uvedených údajů. Nepřímo i zastupitelem Pavlem Dvořákem, který na jednání lednového zastupitelstva města plédoval za zvýšení odměn, oproti předchozím volebním proklamacím hnutí Jihočeši 2012 o snižování odměn, kdy řekl „Otázka je, aby to lidi věděli“.

V žádném případě nechci kritizovat výši odměn. Jak sdělil zastupitel Zdeněk Kutil (Jihočeši 2012), budou to muset před voliči zdůvodnit a obhájit. Jen jsem chtěl upozornit některé paradoxy odměňování a na to, že nestačí jen první pohled na výši odměny, ale je třeba si dát údaje do souvislostí. Možná se také zamyslet nad odměnami pro předsedy a členy výborů a komisí z řad zastupitelů, kde jsou s ohledem na četnost jednání hodinové odměny opravdu hodně zvláštní.

Pokud si někdo bude chtít poslechnout diskuzi k tomuto tématu na lednovém zastupitelstvu v bodu 14. Různé, může použít níže uvedený odkaz.
https://www.vimperk.cz/zvukovy%2Dzaznam%2Dze%2Dzasedani%2Dzastupitelstva%2Ddne%2D
27%2D01%2D2025/d-36675/p1=9522

Diskutovalo se více než čtvrt hodiny. Stojí to za to.

Všechny výše uvedené údaje, (kromě odměny za kontroly prováděné členy KV ZM), jsou získány z veřejně dostupných zdrojů. Nejedná se o nic tajného. Jen se údaje daly do souvislostí.

    Ing. Bohumil Petrášek