Rozhovor s vrcholovým sportovcem, strongmanem Jiřím Vytiskou
Jirka Vytiska je český silák, který se patnáct let věnuje takzvanému Strongman sportu a dvakrát se stal nejsilnějším mužem republiky. Silový sport strongman je jedním z nejnáročnějších sportů na světě. Spočívá v kombinaci fyzické síly, vytrvalosti, obratnosti a techniky, kde jsou závodníci testováni v různých disciplínách, ve kterých je potřebná obrovská síla, jako například zvedání těžkých předmětů nebo manipulace s náklady, které by normální lidé nezvládli. Každá soutěž obsahuje různé disciplíny, které testují různé aspekty síly, výdrže a techniky – zvedání těžkých předmětů, protahování kamionu, nebo těžkého nákladu, nošení nákladů na určitou vzdálenost, tahání těžkých břemen, převracení pneumatik.

Mnohé disciplíny mají časové limity – například závodníci musí vykonat úlohu v určitém čase nebo musí zvládnout úlohu za co nejrychlejší čas. Pokud nedokončí disciplínu v čase, vypadávají nebo dostanou penalizaci. Je to sport, který klade důraz na sílu, vytrvalost a techniku v rámci různých nestandardních disciplín.
Mezi nejznámější úspěchy Jirky patří účast na prestižních soutěžích strongmanů, jako je například World’s Strongest Man, kde se setkal s mnoha legendami silových sportů, včetně Arnolda Schwarzeneggera. Je proto znám především v oblasti silových sportů a mezi fanoušky a soutěžícími strongmany. A proto se o něm často píše ve specializovaných časopisech, webových stránkách a médiích zaměřených na sport, fitness a silové disciplíny. Například: Ronnie.cz, Strongman.cz, Kulturistika.com, Reuters, Nastartu, atd…
O jeho účasti v různých soutěžích a aktivitách jako Rally Dakar 2025, jsou na YouTube videa, která jej zachycují při různých výzvách, jako jsou tahání aut nebo převracení pneumatik. A taky naučná videa pro mladé sportovce.
Kromě vítězství na národním mistrovství strongmanů dosáhl i několik dalších úspěchů:
Mezinárodní soutěže: Vítězství na mezinárodních soutěžích jako World’s Strongest Man (WSM) a Arnold Strongman Classic.
Rekordy: Překonání více národních rekordů v disciplínách jako mrtvý tah, závaží a trhací závaží.
Čestná uznání: Získání ocenění za své výkony a přizpůsobení se extrémním podmínkám soutěží
V dnešním rozhovoru se s ním podělíme o jeho zkušenostech a názorech na to, proč je důležité věnovat se sportu a zdravému životnímu stylu, a ne se nechat svést negativními vlivy společnosti.

Rozhovor s Jirkou pro vás připravili Ing. Jitka Řezanková, Peter Repčík a MUDr. Marek Matoušek.
Pamatuješ si na svoji první světovou soutěž a jaké pocity jsi měl tehdy pocity?
Jojo, na to se nedá zapomenout. Bylo to v roce 2014. Jednalo se o Světový Pohár Strongmanů v maďarském Gyoru. No a bylo to jako když přijedete Škodou Fabií na sraz Audi. Samozřejmě to berte s nadsázkou. Sice už jsem měl několik let závodění. Ale to se se světem nedá srovnat. Důležité pro mě bylo, že jsem neskončil poslední – 9. místo z 12. A ten samý rok jsem se ještě zúčastnil Mistrovství Evropy Strongmanů v Litevském Vilniusu. A tam jsem obsadil 8. místo ze 43 závodníků.
Kromě silových disciplín se zajímáš i o jiné sporty?
No momentálně je to ještě motorsport. A to tak, že jsem součástí Týmu MM Technology Martina Macíka. Na nic jiného už vážně není čas.
Jak se ti podařilo zkombinovat náročný trénink a soutěžení s rodinnými povinnostmi?
Jo tak tohle je dobrá otázka. Myslím, že je asi nejdůležitější mít úžasnou ženu. A já mám to štěstí, že takovou mám.
Jak velkou roli hraje podpora tvé rodiny a přátel při tvých úspěších?
Myslím si, že bez rodiny, bez té podpory, by nikdo nic nedokázal.

Silové disciplíny jsou vnímány jako náročné, ale také velmi technické.
No ono není silový sport jako silový sport. Každý má něco do sebe. Ale Strongman sport, kde se spojuje brutální síla a ta technika provedení, tak se jedná, podle mě, o nejtěžší silový sport na světě.
Co je podle Tebe největším klíčem k úspěchu v této oblasti?
Asi ve všem to bude stejné… pokud něco chci dokázat. Buď jsi někdo nebo nikdo. A já když něco dělám, tak na plný pecky. Takže…disciplína, sebekázeň, cílevědomost.
Silové sporty jako je strongman, kladou na tělo obrovské nároky. Můžeš nám popsat, jak se staráš o adaptaci svalů a během intenzivního tréninku a soutěží?
Hodně spát, hodně jíst, a kvalitní doplňky výživy.
Při extrémních výkonech, které jsou charakteristické pro disciplínu jako je strongman, hraje biomechanika pohybu klíčovou roli. Jak se připravuješ na perfektní techniku vykonávání složitých pohybů, jako je například tahání auta nebo převracení pneumatik?
Prostě to zkouším tak dlouho, dokud to podle mě není dokonalé. A všechny disciplíny, veškerá technika, to jsem se učil sám. Když jsem začínal, tak nebyla žádná tréninková centra, žádná tréninková videa, žádní rádoby trenéři. Byly jen legendy Strongman sportu, ke kterým jsme vzhlíželi. No jasně, že to vždy nebylo dokonalé. Ale musím zaklepat, žádné velké zranění mě nepotkalo.
Strongman může mít mnoho pozitivních účinků na zdraví, jako je zvýšení celkové síly, zlepšení vytrvalosti a mentální odolnosti. Ale může být nebezpečný, pokud se provádí bez správné techniky nebo nepřiměřeného tréninkového plánu.
Jsou nějaké specifické biomechanické principy, které se snažíš dodržovat, abys minimalizoval riziko zranění?
Myslím si, že každý silový sport je nebezpečný, pokud se dělá se špatnou technikou a špatným rozumem. Strongman sport moc pozitivních účinků na zdraví mít asi nebude. Mentální odolnost asi ano. A o technice jsem mluvil v předchozí otázce. A pak používám pásek a bandáže na lokty, zápěstí a kolena. Víte co, když člověk nosí na zádech půl tuny, tak musí být nějakým způsobem tzv. zataženej. Ale když se má něco stát, tak se to stane a je
jedno jestli máte pásek nebo bandáže.
Při vysokém zatížení během silového sportu dochází k neurofyziologickým procesům. Jak stres a nervová aktivita ovlivňují Tvůj výkon během soutěží?
Tak stres ovlivňuje komplet celý život, ale za ty roky jsem se naučil si to nepřipouštět. Takže vlastně vypnu hlavu a soustředím se jen na ten výkon.
Existují různé způsoby, jak efektivně snížit svalovou únavu a zkrátit dobu regenerace po intenzivním tréninku.
Jaké metody používáš při regeneraci, jako například aktivní regenerace, masáže nebo jiné formy ošetření?
Jojo, způsoby existují. Jen je potřeba si uvědomit, co vlastně chci. Masáže, sauna, plavání atd. jsou fajn. Ale když děláte něco vrcholově, na světové úrovni, tak to bez různých forem steroidů vlastně ani nejde. Možná je to špatně, že to takhle říkám, ale je to tak. Ať si každý říká, co chce. Vrcholový sport bez dopingu, není vrcholový sport.

Silové disciplíny mohou mít dlouhodobé následky na kosti, klouby a svaly. Jak předcházíš možným negativním následkům intenzivního silového tréninku během několika let soutěžení?
Snažím se to dělat hlavou. A poslouchat své tělo. A když to nejde, tak to nelámat. A musím zaklepat, že za ty roky silového ničení mého těla, mě nic nebolí.
Silové disciplíny vyžadují specifický trénink, ale také přísný režim v oblasti výživy. Považuješ stravu s vysokým obsahem bílkovin, sacharidů a živin, za nejdůležitější pro růst svalů a regeneraci těla? Jaké suplementy nebo doplňky výživy používáš a co bys doporučil začínajícím sportovcům, kteří se chtějí věnovat silovým disciplínám?Ano, je to tak. Jídlo je základ všeho. Jak při nabírání svalů a síly, tak při redukci váhy neboli hubnutí. A co se týče suplementů, tak podle mě nejdůležitější je kvalitní protein. Potom bych to viděl na kreatin. Tím se také nic nezkazí. No a pro začátečníky by to mohlo stačit. Jasně, ještě vitamíny a něco na klouby. Ale to opravdu stačí.
Existují před závodem povinná lékařská vyšetření nebo protidrogové testy, které musí závodníci absolvovat
Všichni závodníci se podrobují dopingovým testům na používání zakázaných látek, jako jsou anabolické steroidy nebo jiné dopující substance. Ve strongman sportu nejsou žádné testy ani vyšetření. Co si budeme povídat. Už by se to asi nedalo nazývat strongman sportem. A jak jsem řekl výše. Vrcholový sport by bez dopingu nebyl vrcholový. Sice to není dobré takhle říct, ale bohužel je to tak. Ale bohužel to je dnes i v amatérském sportu. Nechci do toho vůbec šťourat. Ať si každý udělá svůj obrázek.
V soutěžích strongman je kladen důraz na sportovní čest a respekt vůči konkurentům. Je mezi nimi přátelství, i když se na soutěžích setkávají jako soupeři?
Za mě to tak bylo. Vzájemně jsme se respektovali a byla tam taková úcta. Ke starším a zkušenějším jsme vzhlíželi. Nevím, jak je to dnes. Ale myslím si, že bohužel toto už není. Prostě je taková doba. A je to velká škoda.
Tréninkový režim zahrnuje kardiovaskulární kondice – cvičení pro zlepšení vytrvalosti a zdraví srdce. Síla a svalová hmotnost, intenzivní tréninky s váhou, včetně mrtvého tahu, trhání a závaží.
Které cvičení máš nejraději?
Dnes už se jdu tak jednou, maximálně 2x týdně trochu protáhnout. Žádné velké váhy. Ale když jsem závodil, tak to byla 5x týdně, 2x denně kombinace jak silového tréninku, kardia a nácviku disciplín. Takže jsem vlastně jen cvičil, jedl a spal.
Vnímáš silové disciplíny jako něco, co můžeš provádět dlouhodobě nebo se spíše zaměřuješ na to, abys co nejlépe využil své síly v určité etapě života?
Strongman sport není sport na celý život. Ale cvičení, posilování těla a všechno, co k tomu patří, tak to je na celý život. No a když má člověk trochu té síly navíc, víc než běžný smrtelník, tak proč bych ji nevyužil třeba k přezouvání pneumatik na Dakaru

V roli mechanika si na slavné pouštní soutěži Rallye Dakar Martinu Macíkovi pomohl k obhajobě vítězství.
Pneumatika má sto kilo, někdy jste přezouvali i dvacet za noc. Práci, na které se dříve podílelo i několik techniků, si v mnoha případech zvládl sám. Jak jsi to zvládl?
Tohle by měla být otázka spíš pro Martina Macíka. Ale myslím si, že asi dobře. Vyhráli jsme… Ne, dělám si legraci. Je to opravdu fyzicky náročné. A když už člověk nemůže fyzicky, tak se pak ukáže, jak je psychicky odolný. Tady nemůžeš říct ,,už nemůžu,, a přestat. Tady prostě musíš dokončit svůj úkol. Ale to je přece stejné i v životě.
Jak jsi se dostal k tomuto úkolu a co všechno obnáší přezouvání pneumatik v takových extrémních podmínkách?
Martina Macíka a tým MM Technology znám už několik let. Jezdím s nimi po různých akcích, kde děláme společné exhibice. No a někdy v létě 2024 se mě prostě zeptal, že když tedy s takovou lehkostí otáčím 400 kg pneu, jestli bych nechtěl jet s nimi na Dakar. Protože tým bude mít ve Full servisu 4 závodní kamiony. A to je veliká spousta pneumatik. Přesně to bylo 164 pneumatik, co se vezlo sebou. No a na takovou nabídku se neříká ne. Já mám rád výzvy a vždyť je to Rally Dakar. Věřím, že mě chápete.
Jak jsi zvládal fyzickou i psychickou únavu, nedostatek spánku, vítr, písek, nebezpečí?
Docela dobře. Ono když už má člověk nějakou disciplínu a má v sobě takové to ,,hlavně se z toho neposrat,, tak jde všechno. A to stejné je i v životě. A já jsem tak nějak věděl, že to nebude žádná dovolená v poušti.
Jak dlouho jsi byl v Saúdské Arábii?
3 týdny.
Jel bys rád na Dakar znovu – proč?
Protože to je Rally Dakar. Co je víc… A když dostanete nabídku, že můžete jet, tak to se prostě neodmítá. No a já už ji znovu dostal.

„Rozhovor s Jirkou mi připomněl dávnější roky, když po získání diplomu manažera fitness center jsme spolu s kolegou kulturistou založili jedno z prvních fitness center na Slovensku v Podunajských Biskupicích v Bratislavě. Centrum bylo místem, kde se formovalo několik z nejlepších silových sportovců té doby, včetně dvou mistrů světa v silovém trojboji. Tyto úspěchy byly pro mě velmi cennými momenty mé kariéry. Všechno se začalo měnit, když na scénu přišly anabolické steroidy. Vnímal jsem, že tento fenomén začíná negativně dominovat sportu, což nás nakonec vedlo k rozhodnutí ukončit naši činnost. I dnes, když sleduji rozvoj silového sportu a zdravého fitness, věřím, že v něm stále můžeme najít rovnováhu mezi dosahováním výkonů a zodpovědností vůči našemu tělu a životnímu prostředí.“ dodává Peter Repčík.
Děkujeme Jirkovi za ochotu a čas, který nám věnoval. Je příkladem toho, že sport není jen o vítězstvích a trofejích, ale také o disciplíně a schopnosti inspirovat ostatní. Pro mladé lidi je jeho cesta příkladem, jak si v životě nastavit cíle a tvrdou prací je dosáhnout. Nenechat se svést k jiným cestám – sport je způsob, jak nejen zlepšit své tělo, ale také formovat svůj charakter.

Ve spolupráci České asociace životního prostředí
