Rozhovor : Vítkův Hrádek uzdravuje

..

Rozhovor s kastelánem Ing. Jakubem Suchánkem o novinkách na Vítkově Hrádku

Jakub Suchánek (46) se od mládí věnuje šermu a historii. Vystudoval VŠE, fakultu managementu v Jindřichově Hradci, obor management podnikatelské sféry. Ve 14. století ztvárňuje postavu Petra I. z Rožmberka, jednoho z dřívějších majitelů Vítkova Hrádku. Podílí se na Slavnostech pětilisté růže v Českém Krumlově a na dalších historických akcích v Evropě.

..


Rozhovor s Jakubem pro vás připravili Ing. Jitka Řezanková a MUDr. Marek Matoušek


Vítkův Hrádek prošel mnoha změnami, popsal byste nám je?
Zkusím to trochu zkrátit a lehce zjednodušit: Vítkův Hrádek přešel v roce 1990 do majetku obce Přední Výtoň. Ta nemovitost v roce 1998 pronajala Spolku přátel Vítkova hrádku, který jej za tisíce hodin tvrdé práce opravil a v roce 2005 s novou vyhlídkovou plošinou zpřístupnil pro veřejnost. Z Vítkova Hrádku se stalo místo setkávání přátel z ČR, Rakouska i Německa. Po 19 letech vyhlídka dosloužila, po samovolném zhroucení musela být odstraněna a na podzim 2024 byla postavena nová, bezpečnější vyhlídková plošina. Stejně tak proběhla generační obměna provozovatele, obec Přední Výtoň si vybrala za nové pachtýře nás, firmu Spása s.r.o.

Možná původní podoba hradu (J. Heřman)

Pane kasteláne, od kdy bude Vítkův Hrádek otevřen pro veřejnost?
Vítkův Hrádek byl slavnostně otevřen na zimní slunovrat, 21. 12. 2024. Do 5. 1. 2025 nádherné počasí využily davy návštěvníků. 
V lednu bude otevřeno pátek až neděle, od 31. ledna 2025 zahajujeme sezónu v režimu od úterý do neděle, v čase od 10 do 17 hodin.

Jaký je hlavní důvod, že jste otevřeli už koncem ledna?
Začínají jarní prázdniny a chceme vyjít vstříc návštěvníkům, kteří se v tomto období vydávají na Šumavu. Věříme, že to přiláká spoustu rodin i jednotlivců.

Na co nového se mohou návštěvníci letos těšit?
Letos v lednu budeme instalovat dva nové rozhlednové dalekohledy s optikou 15×50, které nabídnou ještě lepší pohled na vodní hladinu Lipna a monumentální vrcholky Alp.

To zní skvěle. Máte i plány na léto?
Ano, pokračujeme s projektem „Středověk na dotek“, kde si lidé mohou zašermovat, zastřílet si z praků a luků a ponořit se do atmosféry minulých století. Stavíme repliku středověkého trebuchetu, který bude plně funkční a umožní návštěvníkům splnění snu, vystřelit si z (proti)obléhacího vahadlového praku. Připravujeme také sekci práva útrpného, zážitkovou pedagogiku a různé formy vzdělávacích projektů.

Víme, že Hrádek prochází neustálými změnami. Jak byste shrnul Váš přístup?
Vítkův Hrádek je více než jen rozhledna. Je to také komunita srdcařů, kteří chtějí středověkému Hrádku pomáhat. Každý den děláme společně Hrádek krásnější. Neustále přemýšlíme, jak vylepšit zážitek návštěvníků. Příští rok plánujeme zbudovat dobývací palisádu, turniketový vstup 24/7/365, návštěvnické centrum a velký dřevěný hrad pro děti.

Kolik zahraničních hostů k Vám jezdí?
Mezi návštěvníky máme díky Bohu i mnoho návštěvníků z Rakouska a Bavorska, kteří oceňují naši polohu i bohatou společnou historii. Počet jejich návštěv rok od roku roste. Je milé potkávat i návštěvníky ze Slovenska, Maďarska, Francie a vzdálenějších zemí.

Co si představujete pod pojmem „Šumava uzdravuje“?
Šumava je kouzelné místo a i zde, na Vítkovo Hrádku, jsou různé léčivé energie. Půlku práce terapeuta tu odvede příroda, voda, vítr a země. Lidi se zde ocitají v atmosféře, kde se usmívají, odpočinou si a nechají se pohltit historií. Spojujeme to i s terapiemi, jako je arte terapie nebo zážitková terapie. Lidem nabízíme zkusit si šerm s figurínou nebo i s živým šermířem. Na Hrádku bude možné domluvit i přenocování.

Archivní foto z webkamery Šumava.eu.

Jak se Vám daří v týmu?
Máme skvělý tým, bez kterého by to nešlo. Rád bych vyzdvihl starostu Pavla Gabriše, který je pro Hrádek velkou oporou. Spolu s týmem 16 lidí, včetně Aničky Švehlové, Inky Rezkové, Renaty Wolfové, Tomáše Hrdiny, Matyáše Krnoše, Rafaela Krágla, Dana Čertického a dalších, tvoříme Hrádek, který žije a bude žít. Nově jsme přibrali do týmu Adélu Štěrbovou, studentku archeologie. Je nejen odborník, ale i krásná mladá žena, která dodává týmu nový elán.

Diskutuje se o webkamerách na Hrádku. Jaký je na ně Váš pohled?
Webkamery jsou skvělé a lidé se na ně často ptají. Plánujeme umístit dvě kamery, jednu směrem na panaroma Alp, druhou na kouzelné okolí Lipenské přehrady. Pomáhají lidem plánovat čas jejich návštěvy a umocňují těšení se na genius loci.

Co Vám udělalo největší radost v poslední době?
Otevření Hrádku s novou vyhlídkovou plošinou, a obrovský zájem návštěvníků mezi Štědrým dnem a Novým rokem. Vážím si každého, kdo zaplacením vstupného, koupí suvenýrů či občerstvení přispěje Hrádku na provoz a rozvoj. Lidé hlasují nohama, kde se jim líbí.

Na co se nejvíce těšíte?
Na nový trebuchet, a příští rok na dobývání palisády. Máme mnoho kamarádů šermířů a reenactorů, které pozveme na žití historie na krásně dochované kulturní památce.

Co byste našim čtenářům na konec rád vzkázal?
Užívejte Šumavy, výletů a hezkých chvil. Na Vítkův Hrádek vede mnoho delších tras, nebo od parkoviště ve Svatém Tomáši pouze 350 metrů. Pohyb na čerstvém vzduchu a trochu nadhledu z nejvýše položeného Hrádku v Československu vám jistě udělá dobře.



..

Petr z Rožmberka, jeden z dřívějších majitelů Vítkova Hrádku

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů v letošní sezóně!

Ve spolupráci České asociace životního prostředí