Knižní čtvrtek: Jan Černý z Vinoře

ŠUMAVSKÝ LITERÁRNÍ ČTVRTEK

Jaroslav Čechura: Jan Černý z Vinoře (cca 1520 – 1585/6): Svět rožmberského úředníka v polovině 16. století

Ve Vinoři jsem se ženil. A na zdejším hřbitově jsou pochováni manželčini předci. Už i proto bych možná po této knize šáhl. Ale opravdový důvod byl jiný. Jan z Vinoře byl totiž dlouholetý vimperský hejtman a před tím správce v Drslavicích. A zůstalo tu po něm neskutečné množství korespondence s rožmberskou vrchností. S mnohými jsem se měl možnost seznámit již v Teplého Boubínském podlesí, ale tady to bylo i s fundovaným komentářem a zasazeno do kontextu. Jak se v Drslavicích vařilo pivo a jaká s tím byla patálie, o moru ve Vimperku, život prostých lidí nebo co vše bylo třeba posílat do knížecí kuchyně. A taky jaké byly vztahy mezi lidem a vrchností a že ta robotní povinnost nebyla zas až tak hrozná, jak ji známe od Jiráska nebo F.L. Věka. To vše formou dopisů. Asi nic nedokáže líp přiblížit tehdejší dobu se vším všudy. I s mnohými překvapeními. Jak bych u toho byl osobně.

Jaroslav Pulkrábek


Anotace: Jméno vladyky Jana Černého z Vinoře zůstávalo do nedávna prakticky neznámé. Jednalo se o nižšího šlechtice, který strávil téměř čtvrtstoletí ve službách jihočeských velmožů Rožmberků. V létech 1551–1573 zastával úřad hejtmana na řadě panství, např. Vimperku, Třeboni, či Nových Hradech. Z jeho činnost se zachovalo téměř 300 vlastnoručně psaných listů (dopisů) adresovaných Vilémovi z Rožmberka, jeho bratru Petru Vokovi, ale i Václavu Albínovi a řadě dalších osob. Jan Černý v nich zaznamenával každodenní skutečnosti, se kterými se setkával, či byl konfrontován. Jednalo se o okolnosti zásobování rezidencí, např. rakouskými, či moravskými víny, zvěřinou apod. Aktivně vstupoval do obchodních transakcí všeho druhu. Zachytil pestrou paletu každodenních událostí jako morovou nákazu, důsledky velké zimy, či prudkých dešťů. Sledoval také kariéry mnohých úředníků, kteří se střídali v jeho okolí. V Třeboni se stal svědkem budování rybníka Svět. Téměř stejný počet listů byl adresován různými osobami, počínaje Vilémem z Rožmberka Janovi z Vinoře. Reagovali na jeho zprávy, jindy vyslovovali své příkazy, prosby či sdělení o tom, co by od Jan z Vinoře požadovali.

Tato korespondence doplněná dalšími materiály představuje jedinečný vhled do fungování rožmberského dominia, a jeho úředníků, v čele s Janem s Vinoře. Podobnou soubor dokumentace je pro předbělohorské období u nás naprosto unikátní.

Vydavatel: Veduta
Rok vydání: 2024
Vazba: brožovaná
Počet stran: 176
Formát (v-š): 210 x 143 mm
ISBN: 978-80-88030-87-4


Přehled knih za rok 2025
1. Most špionů


Přehled knih za rok 2024


Přehled knih za rok 2023