Film o životě Karla Klostermanna

Film o životě Karla Klostermanna : „Ani suchý, ani nudný“

Když měl před několika týdny premiéru dokumentární film o životě a díle Karla Klostermanna, německo-českého spisovatele a básníka, který své povídky a romány psal jak v němčině, tak v češtině, ve Freyungu a Zwieselu, nadšení publika bylo obrovské. Režiséru Güntheru Rauchovi a jeho kameramanovi Seppu Sinzingerovi se s filmovou produkcí „Ze světa lesních samot“ očividně podařilo trefit do černého.

Názorné filmové scény, které byly natočeny s herci z regionu v souladu s románem mimo jiné v Buchanově a Lindbergu (okres Regen), mají přiblížit život Karla Klostermanna. Foto: Dokart-Film

Německy mluvený film o muži, který se narodil roku 1848 v rakouském Haagu am Hausruck, sklidil mnoho chvály. I Günther Rauch, který natáčí filmy samostatně už téměř 25 let, je s výsledkem velmi spokojený. Zejména s regionálními herci, kteří byli získáni pro opakovaně zařazené scény z románů: „Podali vynikající výkony – není vidět žádný rozdíl oproti profesionálním hercům.“

..

„Obrovská radost, že jsme mohli film natočit“

..

78letý režisér, který ve své předchozí profesi pracoval jako marketingový odborník pro britského výrobce sportovního zboží a procestoval celý svět, narazil na jméno Klostermann před několika lety. Jako člen Karl-Klostermann-Vereinu, kde se setkal se spoluzakladatelem Willim Stegerem („sklářským papežem“) a předsedou Ossi Heindlem, se podrobně věnoval životu šumavského spisovatele. „V tomto kruhu vznikla myšlenka natočit film o Klostermannovi,“ říká Rauch. „Mnoho mladých lidí dnes už vůbec netuší, kdo to byl.“

S velkým zájmem začal filmař číst Klostermannovy knihy, aby si dokázal představit, jak lidé na konci 19. století na Šumavě a v Bavorském lese žili. Natáčení začalo na podzim loňského roku. „Snažili jsme se film udělat co nejjednodušší, aby byl snadno srozumitelný, nebyl suchý ani nudný,“ popisuje režisér z Aldersbachu. „Byla to obrovská radost, že jsme film mohli natočit,“ raduje se spolu se svým kameramanem Seppem Sinzingerem, se kterým už vytvořil více než 300 filmů, z tohoto 64minutového snímku.

..

Trailer k filmu o Klostermannovi „Ze světa lesních samot“:

..

Stejně jako většina Rauchových produkcí byl i tento film realizován s poměrně nízkým rozpočtem. Zadavatelem filmu, který byl již několikrát promítán v různých kinech v Bavorském lese a bude v budoucnu promítán i ve školách, aby mladým lidem přiblížil život a dílo spisovatele, je Karl-Klostermann-Verein. Film byl podpořen Česko-německým fondem budoucnosti, hlavní institucí pro podporu česko-německé spolupráce.

..

Günther Rauch a jeho společníci

..

Film má být nyní přeložen do češtiny a představen také v sousední zemi. Premiéra se uskuteční příští rok ve velkém kulturním domě v Plzni – ve městě, kde Klostermann mnoho let žil a působil jako učitel i městský radní. Další projekce jsou plánovány například ve Štěkni u Strakonic, kde zemřel, a v Kašperských Horách.

Na place (zleva): kameraman Sepp Sinzinger, režisér Günther Rauch, zvukař a koproducent Ossi Heindl a tři herečky.

Na otázku, zda „Ze světa lesních samot“ přispěje ke zlepšení česko-německých vztahů, nemusí Günther Rauch dlouho přemýšlet: „Rozhodně,“ zní jeho jasná odpověď. „Již několik let jezdím do Čech kvůli filmování a všude jsme velmi srdečně přijímáni.“ Jazykovou bariéru často pomáhá překonávat šumavský znalec Heinrich Vierlinger z Freyungu, který ovládá češtinu a na místě poskytuje cenné rady.

Neméně důležitým společníkem Raucha byl Ossi Heindl, který jako koproducent spolupracoval na filmu od začátku do konce, moderoval jej jako „hlas v pozadí“ a sám se objevil v několika přechodech mezi scénami. Jako uznávaný Klostermannův expert a dlouholetý předseda Klostermannova spolku nemohl na natáčení samozřejmě chybět. Heindl, který v 70. a 80. letech často navštěvoval Šumavu – tehdy ještě s vízem –, se s Klostermannovými díly seznámil během své učitelské dráhy na gymnáziu ve Zwieselu.

..

„Film k obojímu dobře přispívá“

..

Jako učitel němčiny na gymnáziu ve Zwieselu se poprvé seznámil s dílem Karla Klostermanna díky kolegovi, který byl spisovatelovým vzdáleným příbuzným – a od prvního okamžiku byl fascinován. U Heindla rychle vznikla myšlenka přiblížit tvorbu tohoto českého umělce německému publiku – výsledkem bylo vydání jednoho z jeho nejznámějších románů, právě toho s názvem „Ze světa lesních samot“, v německém jazyce. „To byl základ pro nadšení kolem Klostermanna,“ vzpomíná dnes 74letý Heindl.

„Film se mi velmi líbí, už jsem ho viděl několikrát,“ říká Ossi Heindl a dodává: „Stále objevují nové detaily, kterých jsem si předtím nevšiml.“ Zvlášť chválí záběry krajiny a filmové scény: „Velká poklona Güntheru Rauchovi a Seppu Sinzingerovi, když vezmeme v úvahu, za jak minimalistických podmínek film vznikal.“

Také Ossi Heindl je přesvědčen, že dokument přispěje k dalšímu posílení česko-německých vztahů, a odkazuje na dvě velká cíle Klostermannova spolku: „Zaprvé, udělat jméno šumavského spisovatele známějším i v německy mluvícím prostoru; zadruhé, podporovat přátelství a setkávání mezi Čechy a Němci. Film k obojímu dobře přispívá.“

Stephan Hörhammer
z partnerského webu Hogn´de


Mimochodem: Kdo se zajímá o filmy Günthera Raucha a Seppa Sinzingera, může navštívit webovou stránku dokart-film.de. Druhá část přírodního filmu „Mýtus Šumava“ měla premiéru v sobotu 14. prosince 2024 na „Freybühne“ ve Freyungu.