Území NP Bavorský les je ze tří čtvrtin bezzásahové. Díky tomu se dostalo do nejvyšší ligy světových národních parků
Sousední Národní park Bavorský les už v roce 2022 dosáhl 75 procent bezzásahovosti na svém území. Čistě přírodní procesy tak probíhají na více než 18 tisících hektarech z celkových více než 25 tisíc hektarů jeho rozlohy. Díky tomu získal 18. listopadu 2024 prestižní ocenění, kterým se mohou chlubit například
nejstarší národní park na světě – Yellowstonský národní park, nebo třeba Národní park Serengeti v Tanzánii.
„Když byl náš národní park založen, neexistoval v Německu žádný právní rámec pro to, co je cílem národního parku. Proto byla práce Mezinárodního svazu ochrany přírody důležitým vodítkem pro Národní park Bavorský les, jakožto první národní park v Německu. Dnes se na více než 75 procent plochy národního parku mohou lesy s rašeliništi, horskými potoky a vrcholy vyvíjet v bezbřehou lesní divočinu podle vlastních zákonitostí. Díky filozofii „přírodu nechat být přírodou“ se včerejší hospodářský les stane zítřejším pralesem s neocenitelnou druhovou rozmanitostí,“ uvedla při přebírání certifikátu ředitelka Národního parku Bavorský les Ursula Schuster
„Národnímu parku Bavorský les a všem lidem, kteří se na tomto úspěchu podíleli a podílejí, míří moje velká gratulace. Jsem nesmírně hrdý, že certifikaci IUCN II získali naši sousedé, se kterými sdílíme nezanedbatelně velké bezzásahové území ve střední a západní Evropě. A nejen to, sdílíme společné hodnoty, myšlenky, dlouholetá přátelství a společnou budoucnost. To mě opravdu naplňuje štěstím a radostí,“ gratuluje představitelům NP Bavorský les ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený, který se slavnostního předávání certifikátu účastnil jako čestný host.
IUCN (International Union for Conservation of Nature) je mezinárodní organizace zaměřená na uchování přírodních zdrojů. Byla založena v roce 1948 a má sídlo ve švýcarském Glandu u Ženevského jezera. IUCN spojuje 83 států, 108 státních institucí, 766 nevládních organizací, 81 mezinárodních organizací a kolem 10 000 odborníků a vědců z celého světa. IUCN vytvořila kategorizace chráněných území. Do kategorie II patří právě národní parky. Jednou z podmínek, aby byl národní park zařazen do této vysoké, prestižní kategorie je to, aby na svém území vymezil 75 procent bezzásahovosti.
„Dosažení tohoto cíle trvalo Správě Národního parku Bavorský les padesát let. Národní park Šumava bude v roce 2026 slavit pětatřicet let od svého založení a už dnes sama příroda vládne už na 43 procentech jeho území. Tedy, jdeme správným směrem, protože nejpozději za 10 let by se bezzásahovost měla rozprostírat na více než polovině bezmála 700 km 2 plochy, na které se národní park Šumava rozkládá,“ zmiňuje Pavel Hubený a dodává:
„Důležité je ale to, že už teď je velká část bezzásahového území Šumavy přímo propojena s Bavorským lesem. Neexistují tu vůbec hranice a díky tomu má ucelené a propojené bezzásahové území rozlohu zhruba 34 800 hektarů (16 008ha NP Šumava + 18 780ha NP BW). Dalších více než 13 000 hektarů divočiny leží na další části území Národního parku Šumava a čeká na propojení s touto velkou centrální oblastí. Šumava s Bavorským lesem je tak největším divokým lesním územím ve středí a západní Evropě. A to je důležité nejen pro přírodu samotnou, ale také pro lidi. Nejen, že sledování tohoto procesu přináší neocenitelné informace o přírodních zákonitostech, je i velkou atraktivitou, jejíž vliv na regionální ekonomiku není zanedbatelný.“
Společně s NP Bavorský les získal certifikát IUCN II také Národní park Berchtesgaden, Tomu se daří plnit požadavky IUCN na 75 procentní podíl přírodní bezzásahové zóny od loňského roku.
Význam tohoto ocenění si uvědomují i představitelé obcí, které leží v Národních parcích Berchtesgaden a Bavorských les:
„Park s tímto cílem je přijímán téměř 90 procenty obyvateli. Národní park je naší hnací silou v oblasti cestovního ruchu,“ zmínil Alfons Schinabeck, předseda dozorčí rady Rekreační oblasti Národního parku Bavorský les a starosta Neuschönau. Podobný názor zastává i Bartl Wimmer, vedoucí Spolku pro horské
zážitky Berchtesgaden.
Ohlasy z regionu:
Sabine Lemberger, zástupkyně výkonného ředitele Rekreační oblasti Národního parku Bavorský les:
„Máme společně s národním parkem z tohoto ocenění velkou radost. Ukazuje, že hodnota, kterou má
příroda pro lidi – tedy rekreace a nalézání klidu – nyní dosáhla vysoké úrovně. Tato hodnota přírody
spojuje lidi na celém světě. To je také to, co chceme předávat našim hostům.“
Max Greiner, předseda Spolku pro národní park Freyung-Grafenau:
„Těší mě to zejména z jednoho důvodu, protože my jako Spolek pro národní park máme tento cíl, který nyní národní park splnil, dokonce ve svých stanovách. Od samého počátku jsme požadovali, aby Národní park Bavorský les byl národním parkem v souladu s mezinárodními směrnicemi. To se nyní stalo skutečností.“
Sebastian Gruber, rada okresu Freyung-Grafenau:
„Certifikace podle mezinárodních kritérií je mimořádnou událostí jak pro samotný národní park, tak pro
celý region. Je to zasloužená odměna za více než pět desetiletí ochrany přírody, ale také za osvědčenou spolupráci v regionu.“
Helmut Plenk, zástupce rady okresu Regen:
„Myslím, že je skvělé, že národní park získal toto významné ocenění. Národní park je magnetem pro
návštěvníky, ukazuje nám, jak vzniká nová příroda a jaká zvířata se zde usadila. Jsme na to velmi hrdí
a jsme rádi, že jsme tento certifikát získali.“
Jan Dvořák
tiskový mluvčí
Správa NP Šumava
Fotografie Ministerstva životního prostředí Bavorska (StMUV) z předávání ocenění:
Popiska fotografie: Za přítomnosti bavorského ministra životního prostředí Thorstena Glaubera -vpravo od certifikátu – a bavorské ministryně zemědělství Michaeli Kaniber – vlevo od certifikátu – jako i dalších čestných hostů obdržel Národní park Bavorský les, zastoupený ředitelkou Ursulou Schuster významný certifikát IUCN. Foto – Nationalpark Bayerischer Wald