Pozvánka na křest knihy Marie Bubeníkové „ŠUMAVSKÝ ŘEZBÁŘ křtěný Radbuzou“
Veselé i vážné vyprávění známého šumavského řezbáře a betlémáře Karla Tittla o tom jak k dlátu přišel a že život není jen náhoda. Vzpomínky na dětství v Plzni, na rodinu a přátele, střídají stále čerstvé zážitky z dospělého života. Mapují cestu, která ho dovedla na milovanou Šumavu, cestu, která ho usadila do řezbářské dílny a vtiskla mu do ruky dláto. Paměti životního putování šumavského mistra řezbáře jsou proložené více či méně známými pověstmi a legendami, které se vztahují právě k Plzni nebo k Šumavským hvozdům.
Cit. z knihy:
„Po vydání společné knihy s Karlem Tittlem, o jedinečném řezbářském díle, betlému v Sušici, nás oba napadlo, sepsat povídání o životě, o tom, jak se řezbář k řezání dostal. Spolupráce nás baví, a tak vzniklo další společné dílo – vyprávění o životě člověka, který ač se narodil v Plzni, jako pravý Šumavák vystupuje, chová se a vypadá. Vždy jsem jej považovala za někoho, kdo je vůči ostatním uzavřený, možná nerad mluví s lidmi, které nezná, ale srdce má na pravém místě. Skutečnost je trochu složitější. Slyší na dobré slovo a vždy je ochotný pomoci. Jen ho člověk musí líp poznat. Rád se vyhřívá na výsluní chvály, snad jako každý mužský, a znamení jeho narození, Lev, to ještě zvyšuje. Neměl život jednoduchý, asi jako většina z nás, ale zatrpklost a smutek do jeho povahy nepatří. Za každou facku pokorně poděkuje, zvedne hlavu a jde dál. Proto dnes vzpomíná s úsměvem na vše, co mu život dal i vzal. Říká na rovinu, co si myslí, i když to někdo nerad slyší…“
Marie Bubeníková
„…kdo je šumavský patriot? Patriot všeobecně je člověk, který zastává společenský i politický postoj, který vychází z kladného a podporujícího cítění jedinců nebo skupin k vlasti, otčině, domovině. Šumavský patriot je tedy procítěný, kladný jedinec, který podporuje život v krajině, kterou miluje. A takového znám Karla Tittla. Byť pochází z rodiny železničářů z Plzně, utíkal do okolních lesů a s nožíkem v ruce vyřezával z kůry svoje první výtvory. Sám se učím být šumavským patriotem, miluji šumavský les a s nožíkem v ruce jen umím očistit houby, které v těchto lesích najdu. U Karla to na začátku byly amulety podle Vinnetoua a teď má na svém kontě, mimo jiné, jeden z největších mechanických betlémů, nebo skříňový betlém pro papeže. Jeho motto je prosté: Když chcete někomu pomoct, pomozte. A nečekejte vděk hned, ani za hodinu,
ani za rok. To přijde třeba za dvacet let.
Sochy Karla Tittla najdete na Šumavě na mnoha místech. V kostelích, kapličkách, jeho malé betlémy jsou častou součástí a ozdobou obydlí v České republice. Je to jeho odkaz pro budoucí generace řezbářů. Některé z nich již vychoval. Jeho synové jsou mu vždy při jeho práci nápomocni.
Tvrdím, že Karel Tittl je šumavský patriot, vnímavý, kladný tvor, který podporuje život v krajině, kterou miluje. V této knize se o tom něco více dočtete a až někdy navštívíte jeho dílnu ve Velharticích, zavoní v ní dřevo a lidské teplo a bude vám tam s ním dobře. Tak, jako s touto knihou…“
Radek Nakládal
-as-