Vypadáváš? Vyraž na Jeden svět do Sušice!
Dvacátý třetí ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět letos probíhá z důvodu současné pandemické situace až do 6. června celorepublikově online. Letošní ročník akcentuje přesun do digitálního světa a výzvy i hrozby, které s sebou tato transformace přináší, a to pod hláškou „Vypadáváš“, jež je zároveň i hlavní tematickou filmovou kategorií. V Sušici se uskuteční od 1. do 4. června také několik offline projekcí.
Internetové připojení, zapnuté webkamery, neustálé klikání myší a snaha alespoň na chvilku vidět ty, kteří jsou na druhé straně obrazovky. „Vypadáváš“ se stalo jedním z nejčastějších slov, která provázejí setkání lidí zprostředkovávaná technickými možnostmi internetu. Je to upozornění na slabé připojení, na technické obtíže, které negativně vstoupily do komunikace umožněné současnými technologiemi. Zároveň označuje i situaci, ve které se spousta lidí po začátku pandemie ocitla. Kdo vypadává pouze z videokonferencí a kdo z běžného života? Jaké výzvy s sebou přinesl přechod do online prostředí a jaké je naše místo v nové realitě? Právě na tyto otázky se zaměří hlavní festivalová kategorie, která nabídne filmy, jež se zabývají vlivem online světa na naše životy, manipulací ve virtuálním prostředí nebo tím, jak technologie přebírají lidské předsudky do svých algoritmů.
Diváci a divačky se letos mohou těšit na celkem 101 dokumentů, z nichž některé budou uvedeny v mezinárodní, světové či evropské premiéře. Snímky jsou rozděleny do 15 tematických kategorií. Kromě těch tradičních budou letos i tři nové: Ruský standard, Sex náš vezdejší a Stáří vpřed! Všechny filmy jsou dostupné od 20. května do 6. června ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.
Ze všech letošních snímků vybrali organizátoři čtyři, které letos přivezou do Sušice, aby dali divákům příležitost „vypadnout“ z online světa a užít si kulturu společně s ostatními diváky, a to první 4 dny v červnu. Hlavním promítacím místem se v letošním roce stane ostrov Santos. První dokument Vlci na hranicích sleduje návrat vlků do českých lesů a ukazuje rozpolcený vztah ke krajině na případu sporu obyvatel v jedné malé obci. Hostem následné debaty bude režisér filmu Martin Páv. Snímek Ponor vypráví příběh potápěčky Kiki, které otužování v ledových vodách přineslo vysvobození z traumat minulosti a ukázalo cestu k vědomějšímu prožívání. Pozvání do diskuse přijal Václav Silovský, který se věnuje kurzům otužování a hlubokého dýchání inspirovanými metodou Wima Hofa. Pod jeho dohledem budou mít zájemci příležitost poznat na vlastní kůži dopady hlubokého dýchaní a otužování v řece Otavě. Pozornosti diváků by neměl uniknout ani velmi aktuální dokument Kuráž o Běloruském svobodném divadle, které již čtrnáct let ve svých představeních podrobuje Lukašenkův autoritářský režim odvážné kritice. Debatovat po filmu mohou návštěvníci s Kryścinou Šyjanok, mladou Běloruskou žijící v Česku. Poslední projekce nabídne snímek Neviditelná, na který se diváci mohou těšit v nové sušické kavárně Kafe Žebřík. Dokument se věnuje citlivému tématu porodu, jež patří mezi nejzásadnější okamžiky v životě ženy a kvůli nevhodnému přístupu lékařů se může snadno změnit v traumatizující záležitost. Na pofilmovou debatu přijala pozvání porodní asistentka Alžběta Samková. Před touto projekcí je plánován v rámci doprovodného programu praktický workshop pod vedením Vlaďimíry Naušové s názvem Těhotenství ve zdraví a kráse. Bude zaměřen na vše od výživy, aromaterapie až po jógu.
Změna programu je s ohledem na epidemiologickou situaci možná. Sledujte proto pravidelně webové stránky festivalu a sociální sítě, kde najdete aktuální informace.
{jcomments off}