ŠUMAVSKÝ LITERÁRNÍ ČTVRTEK
Vladimír Jeřábek: Volary v srdci šumavských hvozdů
Tuhle knížku jsem nedávno dostal od Romana Kozáka. Tedy knížku, je to sešítek ne-li sešíteček o několika stránkách formátu A6. Popis několika turistických tras v okolí Volar z konce padesátých let minulého století. Obsahově dnes nic moc použitelného. Už jen proto, že jde o velice všeobecný popis s minimem dobových reálií. Ale přesto si jí převelice cením.
Když jste se dříve ve Volarech zeptali na pana magistra, nebo na Felicitas, každý hned věděl o koho jde. Myslím, že nebudu přehánět, když prohlásím, že neznám výraznějších (nebo spíše od všech ostatních se výrazně lišící) postav poválečných Volar. Akademická malířka Felicitas Stubnerová a pan magistr Vladimír Jeřábek. Dala by se o nich napsat kniha. Bydleli v jednom domě pod náměstím a měli své světy naprosto se míjející i prolínající se navzájem. A tahle knížečka je jedním a možná jediným bodem, kde se natrvalo setkali. Pan magistr jako autor textu, Felicitas se postarala o ilustrace.
A tak, přestože jsou oba dva již pár let po smrti, se mnou tu skrze ono nepatrné a pro neznalého bezcenné dílko zůstávají napořád.
Jaroslav Pulkrábek
1. Radek Ocelák, Jiří Tříska: Větev ztracená, nalezená
2. Ladislav Skočný: Boletice
3. Maria Franková: Poválečné osudy šumavských rodáků
4. Zuzana Rampichová: Mrtvý muž a další záhady šumavských kešek
5. Bedřich Peška: Šestero pověstí šumavských
6. Rosa Tahedl: Sternreischtn
7. Libuše Straková: Šumavské pověsti báje a pohádky – výběrová bibliografie
8. Alois Anderle: Pravdivé příběhy šumavských čertů
9. Zdeněk Šmíd: Trojí čas hor
10. David Jan Žák: Žeberův odkaz
11. Ondřej Fibich: Za obzorem
12. Pavel Juřík: Rožmberkové – První po českém králi
13. Ondřej Fibich: Za pověstmi Šumavy