MODRÉ PONDĚLÍ
Začátek pašijového týdne je označován jako MODRÉ pondělí, někdy je označováno i jako Velké nebo Žluté
Ačkoliv je obecně brána (či uvědomována) jako první „důležitý den“ pašijového týdne kdy se připravujeme na oslavu samotných velikonoc, až Škaredá středa, svůj význam měly i dny předchozí – Modré pondělí a Šedivé úterý.
Modré pondělí představovalo začátek jarního úklidu v domácnostech. Hospodyňky i hospodáři dávali do pořádku celé stavení, přebíraly se potřebné a nepotřebné věci, opravovalo se, smýčilo a vyklízelo. Pokračovalo se i na Šedivé úterý, kdy se vymetaly pavučiny.
Pro křesťany bývalo Modré pondělí vždy dnem volna – bývaly zapovězeny jakékoliv práce. Kostely se v tento den zdobily stuhami či suknem v modré nebo fialové barvě. Žádné zvláštní zvyky nebo obřady se k tomuto dni nevážou.
Ačkoliv bychom tedy měli v duchu tradice o Modrém pondělí zůstávat doma, neznamená to, že bychom se měli vyhnout práci úplně. Takže klidně svůj “velký jarní úklid” nechte právě na tento den. Modré pondělí je zároveň posledním masopustním pondělím.
Více na https://prozeny.blesk.cz/modre-pondeli-velikonoce?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy
Více na https://prozeny.blesk.cz/modre-pondeli-velikonoce?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy
Přívlastek modré je doslovným překladem německého „blau“, které kromé modré barvy nese význam „podnapilý, neschopný práce“.
V pašijovém týdnu na sobě nosíme něco bílého jako symbol světla a nového života.
Po celé Velikonoce nevyvolávejme žádné konflikty a hádky – nesváry z nich pak trvají celé roky.
(zdroje: cs.wikipedia.org, www.ceskevelikonoce.cz, www.novinky.cz,www.facebook.com/pratele.ceskych.tradic, velikonoce.net)
Připomeňte si také některé z velikonočních tradic, oživte je u vás doma, nebo se jen na chvíli zastavte a v tichu poslouchejte… Možná některé z kouzel přijde i k vám.
{jcomments off}