Vimperk potvrdil, že patří v třídění k nejlepším městům v ČR
Obyvatelé ČR třídí stále více odpadů. Města a obce se jim také snaží k tomu poskytnout co nejlepší podmínky. Díky tomu má možnost třídit své odpady 99 % obyvatel ČR a 73 % jich tak pravidelně činí. K dispozici mají po celé ČR už více než 413 000 barevných kontejnerů a menších nádob na tříděný odpad. A kde se třídilo v roce 2018 nejlépe? Odpovědí jsou výsledky celostátní soutěže obcí v třídění odpadů „O Křišťálovou popelnici 2018“. Jména těch nejlepších odtajnili zástupci Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s., která je vyhlašovatelem soutěže, na slavnostním večeru v Hradci Králové v rámci probíhající konference Odpady a obce 2019.
Stejně jako v minulých letech byla i tentokrát soutěž určena všem obcím ČR zapojeným v systému EKO-KOM a soutěžilo se ve třech velikostních kategoriích. Do užšího výběru 15. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici postoupilo 66 nejlepších měst a obcí – pět zástupců z každého kraje a hlavní město Praha. Na slavnostním ceremoniálu v Hradci Králové pak byli oceněni 3 nejlepší z každé kategorie.
Město Vimperk se umístilo na 2. místě v kategorii měst nad 5 000 obyvatel v rámci České republiky.
Obec Neratov ovládla kategorii obcí do 500 obyvatel. V kategorii obcí od 501 do 5 000 obyvatel zvítězily Hovorany a na první příčku v kategorii nad 5 000 obyvatel vystoupalo město Beroun.
Co je hodnoceno? Každý kraj měl 5 želízek v ohni. Do celostátního užšího výběru totiž postoupili automaticky vítězové z krajských soutěží, další 2 zástupce z každého kraje nominovali příslušní regionální manažeři EKO-KOM, vybírat však mohli pouze z obcí, které se umístily v krajské soutěži nejhůře na 5. místě. V užším výběru pak o těch nejlepších rozhodovala celá řada kritérií. Hodnotilo se nejen množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každou komoditu, hodnotil se také poměr tříděného odpadu a komunálního odpadu, hustota sběrné sítě (včetně pytlového sběru a individuálních nádob), přihlíželo se také k tomu, zda obec sbírá i nápojový karton, bílé sklo a kovy a celkově jaké jsou v obci vytvořené podmínky pro nakládání s odpady. Hodnocení je tedy velmi komplexní a provádí se především na základě údajů poskytovaných obcemi systému EKO-KOM v rámci jejich pravidelného výkaznictví.
Vimperk se stal celostátním vítězem v roce 2011 a letošní úspěch je pro Vimperk velmi významný, neboť ukazuje dobrou práci občanů, odboru ŽP, vedení města a všech firem a lidí podílejících se na odpadovém hospodářství města Vimperk.
Ing. Josef Kotál
vedoucí odboru ŽP, město Vimperk
{jcomments off}