Národní symbol – strom lípy – v říjnových dnech sázejí města a obce při slavnostních vzpomínkových aktech ke 100. výročí vzniku Československa.
Pozvánku na slavnostní zasazení nových „stromů republiky“ i vzpomínku na dobu uplynulou máme tentokrát do Kašperských Hor a nedaleké obce Červená:
Pátrali jste někdy po tom, proč zrovna lípa?
Proč je lípa českým národním symbolem? Porazila totiž dub!
Lípa patřila mezi jeden ze dvou stromů, které indoevropské kmeny od nepaměti uctívaly. Asi nebudeme daleko od pravdy, když připustíme, že volba padla na lípu právě proto, že naše předky udivovala svou mohutností a dlouhověkostí.
Druhým takovým stromem byl dub. Dohromady s lípou tvořily silnou významovou dvojici. Dub v ní zastával roli mužského prvku, lípa ženského. Tuto symboliku přijali za svou v pozdějších dobách Slované, Baltové a Italici.
V době národního obrození ale doznala symbolika stromů významných změn. Ve středoevropském kontextu byl dub stále více spojován s německým národem, zatímco lípa se slovanským.
Vše vyvrcholilo na Všeslovanském sjezdu v Praze roku 1848, kde se lípa stala stromem Slovanů i oficiálně. Od té doby ji za svůj národní strom považují i Češi.
——–
Lípa je rozšířená po celém mírném pásu severní polokoule, kde se vyskytuje asi 30 až 40 druhů. V České republice jsou původní jen dva druhy: lípa velkolistá a lípa malolistá neboli srdčitá.
(zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz)
{jcomments off}