Ani v letošním roce pochopitelně nebudou chybět společné oslavy významného státního svátku, 28. října. Tradičně se sejdeme nejprve na parkovišti u Pekařství Rendl, odkud za doprovodu Solovačky dojde lampiónový průvod přes náměstí k památníku v parku pod ZŠ T. G. M.
Po oficiálních proslovech a položení květin k Památníku padlých v rámci pietního aktu uctění památky životů obětovaných získání svobody a připomenutí výročí vzniku samostatného Československa, rozzáří nebe nad nábřežím ohňostroj.
Přijďte s dětmi do lampiónového průvodu, je to pro ně vždy velký zážitek!
{jcomments off}
________________________________________________________________________________
Události 28. října 1918
Dne 28. října 1918 zahájila v Ženevě delegace Národního výboru vedená Karlem Kramářem jednání s představitelem protirakouského zahraničního odboje Edvardem Benešem o vytvoření a podobě samostatného československého státu. Mimo jiné dospěli k dohodě, že nový stát bude republikou (byla uvažována i monarchie), prezidentem se stane Masaryk, Kramář bude předsedou vlády. Téhož dne kolem 9. hodiny ranní se vydali Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru převzít Obilní ústav v Praze, aby zabránili odvozu obilí na frontu, a nechali zaměstnance ústavu přísahat věrnost nově vznikajícímu státu. Poté se rozšířila zpráva o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem.
Podmínky obsahovaly i uznání autonomie národů Rakousko-Uherska, které si lid vyložil jako uznání nezávislosti. Tato zpráva se stala impulsem k živelným demonstracím, při nichž lid jásal v ulicích a ničil symboly Rakousko-Uherska. Na Václavském náměstí u pomníku svatého Václava promluvil k davům kněz Isidor Zahradník a vyhlásil samostatný Československý stát.
Večer 28. října vydal Národní výbor první zákon, zákon o zřízení samostatného státu československého, a poté bylo ještě zveřejněno provolání Národního výboru „Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem …“. Pod oběma dokumenty byli podepsáni Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup – později zvaní „Muži 28. října“. Tentýž den byli do Národního výboru přibráni 4 zástupci, zástupci Němců a Maďarů nebyli přizváni.
(zdroj: wikipedia.org)