Léto, prázdniny, báječná dobrodružství a 62 dní volna …. to čeká od 1. července všechny školáky. Ještě před tím ale vysvědčení. Z něj má někdo strach, jiný radost, rodiče hodnotí kritickým okem a za dosažené výsledky leckdy následuje přiměřená „pochvala“.
Podle průzkumu agentury Ipsos za vysvědčení své dítě odmění 85 procent rodičů, čtvrtina to dokonce dělá bez ohledu na výsledky.
Za vysvědčení utratí v průměru 640 korun. Rodiče odměňují své potomky i přesto, že oni sami za školní výsledky často nedostali nic nebo maximálně knihu.
V Česku má odměňování za vysvědčení největší tradici. Děti tu za známky obdarovávají rodiče i prarodiče. Na 39 procent z nich přitom podmiňuje odměnu výbornými školními výsledky. Slováci jsou přísnější. Každý třetí rodič nedá dítěti za vysvědčení nic a 40 procent odměnu váže na dobré známky.
Nejčastější odměnou za vysvědčení od rodičů je v ČR společný zážitek, například návštěva cukrárny, kina nebo restaurace. Na druhém místě je finanční odměna a třetí příčku obsazují tradičně hračky. Prarodiče jsou k dětem shovívavější než rodiče. Vnoučata odměňují za snahu ve škole i v případě horších známek. Od babiček a dědečků děti nejčastěji dostávají.
Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/pruzkum-za-vysvedceni-sve-dite-odmeni-85-procent-rodicu-20160628.html (denik.cz)
Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/pruzkum-za-vysvedceni-sve-dite-odmeni-85-procent-rodicu-20160628.html
A jak to chodí u vás? Odměňujete své potomky za vysvědčení? Jak?
Zeptali jsme se 20 rodičů žáků sušických základních škol a tady jsou jejich odpovědi:
– když bude vysvědčení dobré, tradičně chodíme do cukrárny a od babičky a dědy dostává syn vždycky nějaké peníze. Obvykle tak do 500 Kč (2. třída)
– ano, slíbenou finanční odměnu má už od začátku pololetí, snažíme se, aby to vždycky bylo na něco – nové oblečení, výlet, elektronika. Pokud si to zaslouží, tak je to kolem 2 000 Kč (5. třída)
– bazén a cukrárna bude, byla i v pololetí, tam už máme domluvené místo i případnou formu odměny, tak se moc těšíme, protože náš prvňáček hlásil, že to bude „oukej“
– za dobré vysvědčení pochvala, za špatné pár facek (7. třída)
– za vyznamenání má letos slíbený zájezd, pokud vyznamenání nebude a nebude žádná trojka, tak jen kapesné na prázdniny
– vzhledem k tomu, že skoro propadl, tak už léta nic neslibujeme, ale když se snaží, odměňujeme různě i drobnější úspěchy (8. třída)
– ano, počet jedniček na vysvědčení se rovná počtu nových dvoustovek v kasičce 🙂 ( 5. třída)
– ne, nikdy jsme to nedělali, oslavujeme začátek prázdnin, ne vysvědčení. Za dobré výsledky a snahu odměňujeme průběžně, nic mimořádného jako drahé dary ale neděláme
– jdeme do kina nebo do divadla, to už máme domluvené, na co by to mohlo být, pak třeba na společnou večeři, ale když není vysvědčení podle slibů a představ, tak třeba jen cukrárna „za upřímnou lítost“ (4. a 6. třída)
– hm, tak za letošní vysvědčení to bude povinná brigáda, protože víme že dopadne bledě… (9. třída)
– když to bude na odměnu, tak to většinou řešíme nějakým poukazem, penězi málokdy, to spíš prarodiče, ale tajně (5. třída)
I zbylé odpovědi se víceméně podobaly těmto uvedeným. Je zajímavé, že peníze nechyběly skoro nikdy, zato společné zážitky až tak „v kurzu“ nejsou. K tělesným trestům rodiče sahají jen výjimečně, i když i tato odpověď se objevila 🙂
Až zítra přijde váš školák domů, prohlédněte si vysvědčení, vzpomeňte si na svá školní léta, v duchu se pousmějte, řekněte co musíte… ale především se těšte na společně strávené chvíle o prázdninách. Ty jsou neocenitelné a nenahraditelné.
Krásný prázdninový start přeje všem
-red-
{jcomments off}
Zeptali jsme se 20 rodičů žáků základních školsghj