Z Volyně za soutěží na ČVUT
Jediní zástupci Jihočeského kraje si vedli výborně. Další pomyslnou „poklonou“ studentům a pedagogům SPŠ Volyně je úspěch v soutěži vyhlašované každoročně ČVUT. Velké konkurence dalších 34 přihlášených týmů se jihočeští nezalekli a dokázali se prosadit do první desítky. Jejich soutěžní práce, která získala uznání odborníků, je ukazatelem do budoucna – uplatnění v praxi tihle talentovaní studenti jistě najdou a věřme, že se s jejich stavbami budeme setkávat nejen u nás.
V pátek 22. ledna proběhl na půdě ČVUT 9. ročník soutěže pro studenty všech typů středních škol Hala roku JUNIOR, kterou vyhlašuje a pořádá stavební fakulta. Jedná se o akční a napínavé klání, při kterém musí soutěžící projevit tvůrčí myšlení, týmovou spolupráci a odolnost vůči stresu, neboť spočívá v tom, že ve vymezeném čase dvou hodin za pomoci přidělených pomůcek a materiálu, polystyrenové desky, papíru, provázku a lepicích prostředků, vyrobí soutěžní týmy model podle zadání, které obdrží na počátku soutěžní doby.
V letošním ročníku šlo o zhotovení přemostění v délce 1,6 m, které mělo snést zatížení 10 kg. Pořadí bylo určováno podle poměru hmotnosti konstrukce a zatížení. Čím lehčí model, tím lepší umístění. Jako jediný z Jihočeského kraje se do této soutěže zapojil tříčlenný tým studentů 4. ročníku stavebnictví z volyňské průmyslovky ve složení Jan Bárta, David Dumský a Vít Šťástka.
Mezi 35 družstvy se Jihočeši neztratili, obsadili pěkné 7. místo. Jejich model (už mimo soutěž) snesl zatížení téměř 17 kg a sklidil uznání odborníků i z konstrukčního hlediska. Jan Bárta, hlavní konstruktér a duše týmu, nám na otázku, co bylo v soutěži nejtěžšího, odpověděl, že nejsložitější bylo vyrovnat se s časovým tlakem, protože vymyslet řešení a sestrojit s velmi omezenými prostředky model během tak krátké doby byla situace, se kterou se on ani jeho spolužáci dosud nesetkali.
Všichni se pak shodli na tom, že účast v soutěži byla velkou zkušeností a prověřila především jejich týmového ducha.
-ij, sps-