VĚJÍŘ, jak se můžeme dočíst třeba ve Wikipedii, je módní doplněk, obvykle ve tvaru kruhové výseče, který slouží i jako pomůcka k víření vzduchu a tím i k ochlazování. V historii se mírně měnila jeho podoba i funkce.
V Česku je užíván jen zřídka, ale v subtropických zemích – například ve Španělsku – není tak vzácný a užívá se jak k tanci, tak k běžnému nošení.
Je nepostradatelnou „výbavou“ holčičích pokojů, kostýmů na karnevalech, ale v oslední době i vítaným sppolečníkem v horkých dnech…
Vějíř je také prostředkem komunikačním – podobně jako vznikla květomluva, tak se postupem času dokonce utvořila tzv. vějířová mluva, kterou dámy mohly něco naznačit svému nápadníkovi. Například přiložením složeného vějíře na ústa dávaly najevo svou touhu po políbení, pokud měly složený vějíř položený na levé ruce, znamenalo to, že by si rády zatančily, zatímco v případě vějíře položeného na ruce pravé bylo předem jasné, že o tanec nemají zájem. Rychlé zavírání a otevírání vějíře značilo nervozitu oné dámy.
Tvary a motivy vějířů se přizpůsobují době. Sbírání vějířů je koníčkem, ve sbírkách existuje mnoho rozmanitých druhů, které se dnes vidí jen na ojedinělých výstavách.
A právě tuhle příležitost máte i vy – Muzeum Lamberská stezka a infocentrum v Žihobcích si pro vás připravilo zajímavou výstavu nazvanou KOUZO VĚJÍŘŮ. K jejímu zahájení pak také doprovodnou přednášku Mgr. Ludmily Kotorové, od níž se právě můžete dozvědět to, co jste možná o vějířích ani netušili.
Zveme vás dnes v podvečer na příjemné povídání a podívání…