2

SOŠ a SOU v Sušici nabízí stipendia

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Sušici je jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů středoškolského vzdělání v plzeňském regionu.  V učebních a studijních oborech nabízí mnoho  forem uplatnění. Současná podoba vznikla v roce 2014 sloučením dvou samostatných škol. Inovativní přístup umožňuje nejen efektivnější hospodaření a realizaci řady doplňkových činnosti, ale také zachování tradičních oborů a rozvoj  výuky v oborech nových, v rámci ČR i zcela jedinečných. 

 

1

 

O úspěších žáků a studentů, a  fakticky také jejich pedagogů, kteří se jim, často nad rámec pracovních povinnosti, trpělivě věnují, jsme v uplynulém školním roce informovali poměrně často. Škola se zapojuje  do  mnoha tuzemských i  mezinárodních vědomostních a dovednostních soutěží, v nichž svými znalostmi její žáci a studenti získávají cenné kredity pro praxi.

 

Podrobnosti o provozu školy, která i v letošním roce nabízí stipendia pro žáky učebních oborů, najdete na webu SOŠ a SOU.

 

2

 

S ředitelem školy  Ing. Jaromírem Kolářem jsme si povídali o tom, jaký bude  tenhle školní rok.

 

Kolik žáků jste letos přivítali v prvních ročnících?

„V letošním školním roce nastoupilo do prvních  ročníků 150 žáků v jednom studijním a sedmi učebních oborech. Celkem bude ve škole studovat 420 žáků ve 3 studijních a 9 učebních oborech. Stále pokračuje nástavbové studium ve dvou ročnících.“

 

Stejně jako u všech ostatních sušických  škol, i u vás se musím zeptat na to, jaká vylepšení, jaké změny proběhly v budovách školy o prázdninách? Co jste pro žáky a studenty připravili ? Zapojili se i oni sami do probíhajících prací?

„v tomto školním roce probíhá výuka ve třech nových učebnách. Konkrétně se jedná o učebnu programování a technického kreslení, učebnu gastronomie a učebnu vybavenou trenažéry pro výuku řízení motorových vozidel.

Všechny učebny prošly komplexní rekonstrukcí, na které se žáci stavebních a technických oborů osobně podíleli. Vybavení do učeben bylo zakoupeno v rámci projektu „Modernizace odborných učeben a výuky řízení vozidel“, který byl podpořen z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Díky tomu vznikla možnost pro žáky technických oborů setkat se s nejmodernějším vybavením pro výuku programování a technického kreslení s následným výstupem na 3D tiskárnách. Výsledky své teoretické práce tak mohou žáci vidět ihned po zpracování úlohy ve formě hotového plastového výrobku. Kromě toho je zde možnost celé řady velkoformátových tisků a propojení programů se stroji CNC.

Učebna trenažérů umožní žákům lepší nácvik prvních hodin výuky řízení motorových vozidel mimo vlastní silniční provoz. Žáci mají více času na zažití základních návyků ovládání vozidla. Součástí učebny bude trenažér 3.skupiny (místo řidiče simuluje Škoda Fabia a provoz je promítán na tři velké monitory) a trenažér 4. skupiny (podobně jako předchozí, ale celý trenažér je nakláněn v různých směrech jako simulace jízdy po nerovném terénu).“

 

Vaše škola je známá, kromě šikovných řemeslníků, také nadanými kuchaři a cukráři. I pro ně jste připravili něco nového?

„Pro gastronomy vznikla nádherná profesionální učebna vybavená nejmodernějším gastronomickým zařízením. Žáci zde mohou nacvičovat různé úkony práce tak, jako kdyby vařili ve velké moderní hotelové kuchyni. Díky projektu se tak mohou těmto aktivitám věnovat v učebních prostorách školy, kde je na to více času, a do podniků mohou na praxe odcházet s dostatečnými základními informacemi o funkci tohoto gastronomického zařízení. Věřím, že modernizace všech učeben, a škola jich v posledních letech provedla nemálo, přispěje k lepšímu uplatnění žáků na trhu práce a k většímu zájmu o studium těchto velmi žádaných oborů.“

 

gastro1 gastro2

3

 

 Do jakých zajímavých projektů se, kromě tradičních příprav na  tuzemskou a mezinárodní soutěžní scénu, chcete  v tomto školním roce zapojit?


„Škola se v letošním podzimu připojila k  projektu MŠMT, kdy žáci
vycestují do Německa a Anglie za zkvalitněním jazykových znalostí. Prozatím jiné projekty v současné době nerealizujeme, ale připravujeme se intenzivně na  další avizované výzvy v programovacím období EU 2014-2020. Máme například připraven rozsáhlý projekt s partnerskou školou v Chamu pro zajištění praxe žákům naší školy v Německu.“

 

Děkuji za odpovědi a samozřejmě i Vám, celé škole, všem pracovníkům a žákům a studentům přeji, aby ten letošní rok byl minimálně stejně úspěšný jako minulý. Věřím, že se s mnoha úspěchy  zdatných řemeslníků a šikovných studentů budeme setkávat také na našich stránkách.

Andrea Staňková

foto: web školy