K tématu:
HORAŽĎOVICE, SUŠICE – Veřejná správa se stává pro obyvatele menších měst a obcí stále hůř dostupná
Z pověřených obcí totiž mizí úřady, za kterými pak lidé musí jezdit do větších center a vzdálenost mezi úředníkem a občanem se tak v mnoha případech prodlužuje o desítky kilometrů.
Dosud mizely například pobočky katastrálních úřadů, chystá se uzavírání poboček úřadů sociálních služeb i finančních úřadů. Právě proti plánu na uzavření některých finančních úřadů se bouří starostové obcí na Klatovsku, Domažlicku i Plzeňsku.
Nelíbí se jim plán finanční správy zrušit v kraji od začátku příštího roku pobočky finančního úřadu v Horažďovicích, Nepomuku a Horšovském Týnu. Navíc už do začátku září na pobočkách finančních úřadů v Sušici a Horažďovicích přestanou fungovat daňové pokladny. Zástupci státu zdůvodňují plánované změny úsporou financí na provoz. Starostové proti tomu staví omezování dostupnosti služeb veřejné správy a upozorňují, že se tím lidem z menších měst a obcí komplikuje život.
Starosta Horažďovic Michael Forman potvrdil, že pokud bude schválena připravená vyhláška Ministerstva financí, pobočka finančního úřadu ve městě skončí. „Informoval nás o tom ředitel Finančního úřadu Plzeňského kraje. Samozřejmě se nám to nelíbí. Je to i otázka spojená se zaměstnaností a servisem pro občany,“ sdělil Michael Forman. Uvedl, že zástupci finančního úřadu tvrdili, že je problematické na malých pobočkách udržet kvalifikované zaměstnance. „Je to omezení služeb pro lidi“ „Na jedné straně jejich argumenty chápu, ale my se tomu bráníme, protože to je omezení služeb pro lidi. Pokud k tomu dojde, chtěli bychom, aby sem pracovníci finančního úřadu dojížděli a lidem pomáhali například s daňovým přiznáním nebo s vyřízením daně z nemovitosti,“ konstatoval Forman.
Starosta Sušice Petr Mottl také nemá z omezování dostupnosti úřadů radost. „Obce samozřejmě chtějí, aby byl komfort pro lidi zachován. Nechci ale takové kroky odsuzovat zcela, protože dnes lze spoustu věcí vyřešit elektronickou cestou. Ale je nutné takovou variantu pro lidi zajistit,“ konstatoval Mottl.
Finanční správa v červenci oznámila, že od příštího roku zruší 23 finančních úřadů po celé ČR. Jde o malé pobočky, kde dnes pracuje většinou méně než 11 lidí. Jejich fungování je prý neefektivní a představují finanční i organizační zátěž. Zaměstnanci se přesunou na jiná pracoviště. Podle Votavy však může rušení finančních úřadů v obcích s rozšířenou působností negativně ovlivnit dostupnost veřejné správy pro občany v daných regionech.
Celý článek ZDE / zdroj: MF Dnes