Za jeleny na Kvildu, za vlky na Srní

Správa NP Šumava otevřela nové návštěvnické centrum v Kvildě, další připravuje na Srní 

 

img 9548

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí – to od 19. srpna nabídne zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Největším lákadlem přitom bude naučná stezka uvnitř devítihektarového areálu výběhu umístěného v atraktivním prostředí, ale zaujme i moderní, energeticky pasivní dům pro veřejnost, který je postavený v tradičním šumavském slohu a je jedním z mála v ČR.

 

Otevření Návštěvnického centra Kvilda, věnovanému jelení zvěři, je jedním konkrétním výsledkem poslední etapy dlouhodobého projektového záměru zoologického programu.

img 9593

„Na samém počátku celého záměru bylo vytipováno sedm lokalit, kde by bylo možné vybudovat návštěvnická centra obdobného typu, ale se zaměřením na různé druhy zvířat. V prvních úvahách bylo nutné se zabývat vhodnými biotopy pro každé jednotlivé zvíře, a tedy i každou lokalitu. U Kvildy byly do smrkového lesa původně zvoleny tři druhy zvířat. Při zahájení provozu budou ve výběhu jeleni, a ty budou postupně doplněni v následujících letech o výběhy s rysem ostrovidem a prasetem divokým,“ vysvětluje náměstek ředitele Správy NP Šumava Miloš Juha.

 

Návštěvnické centrum Kvilda nabídne možnost relaxace a poznávání jak ve vnitřních prostorách moderně koncipovaného domu, tak v jeho okolí.

 

img 9626

 

„Návštěvníci začnou svou prohlídku centra na parkovišti, které jsme udělali co nejvíce přírodní, a rozčleněné tak, aby se nejednalo o jednolitou zpevněnou plochu. To pojme padesát aut a tři autobusy. Následně se vydají k budově, která je energeticky pasivní a využívá všechny moderní technologie příznivé k životnímu prostředí pro energetické zisky. Zároveň je ale postavena ve stylu šumavské architektury v moderním pojetí,“ představuje Miloš Juha.

 

img 9545

 

Budovy mají celou řadu moderních technologií a za zmínku stojí přenos obrazu z výběhů, kdy pohybově omezený návštěvník může sám ovládat kamery ve výběhu zvířat a obraz bude přenesen na velkoplošnou obrazovku v hlavní expoziční místnosti. Součástí expozice pak bude šest multifunkčních vitrín s interaktivními prvky a exponáty. Hned vedle této budovy je také dětské hřiště s netradičními herními prvky.

„Uvnitř návštěvnického centra je také konferenční sál pro zhruba 40 osob. Zde budeme pořádat výstavy fotografií a odborné semináře zaměřené především na zoologii,“ doplňuje mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák

 

img 5260

 

Na budovu pak navazuje naučný okruh v délce 2,5 kilometru a výběh o velikosti téměř 9 hektarů, ve kterém bude až deset kusů jelení zvěře. Na stezce jsou tři vyhlídkové věže, díky kterým budou moci návštěvníci sledovat jeleny a laně s nejlepším výhledem. „V návštěvnickém středisku Kvilda vidím nový potenciál toho, co může Správa NP nabídnout místním obyvatelům i návštěvníkům. Doufám, že nabídka tohoto zařízení přispěje k zatraktivnění Šumavy i možnosti intenzivnějšího „prožití“ Šumavy pro všechny,“ říká ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený. Návštěvnické centrum Kvilda je financováno z fondů Evropské unie, a to konkrétně z Operačního programu Životní prostředí s podílem 90 %. Celkové náklady přitom činí 75 milionů korun.

 

img 5270

 

Ministr životního prostředí Richard Brabec při oficiálním zahájení provozu v úterý 18. srpna  poděkoval také předchozímu vedení parku, které zoologický program rozpracovalo. Uvedl, že ministerstvo na Šumavě chystá i jiné podobné programy. „Máme desítky dalších menších projektů. Máme pořád možnost využít peníze z Operačního programu Životní prostředí do roku 2020. Tato možnost je historická, protože možná že po roce 2020 taková příležitost nebude,“ řekl.

 

img 9580

 

 

Další Návštěvnické centrum, věnované životu vlků a pozorování vlčí smečky, vyrůstá na Srní a otevřeno by mělo být pravděpodobně koncem září. Obě návštěvnická centra budou kromě dubna otevřena po celý rok a vstup do nich je zdarma.

 

img 5247

 

Foto ze zahájení provozu Návštěvnického centra u Kvildy najdete také ZDE

 

-tz, red, as-