Petr Martan: Vodu z pramene Vltavy by neodčerpaly zelené stromy, ucpaná trubka je lež
Tiskový mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák napsal skutečnou ekologicko-fanatickou perlu: „Suché stromy neodčerpávají tolik spodní vody jako zdravý les. Je možné, že pokud by tam byl vzrostlý les, pramen by vysch ještě dříve.“
Je s podivem, že správa NP zaměstnává takové neodborníky za veřejné finance. Je zřejmé, že ideologie divočiny se stala státem placenou ideologií. Dvořák deformuje lesnické principy staré již 300 let. Tyto principy také říkají, že vzrostlý zelený les chrání zdroje spodních vod a že bez takového lesa zanikají prameniště potoků a řek. Tyto zdroje se většinou nacházejí v lesích a ne na loukách a polích.
Nadšení pro divočinu brání státnímu úředníkovi Dvořákovi vidět a litovat, že na 51% rozlohy lesů ve správě NP došlo k úpadku lesů a jejich vodohospodářská funkce je jen minimální. Jeden vzrostlý strom má schopnost zadržet cca 6 hektolitrů vody za rok. Jestliže v lesích NP chybí 9 miliónů vzrostlých stromů – potom lesy NP Šumava ročně zadrží o 54 miliónů hektolitrů vody méně, než za zelených časů před vznikem parku.
Ucpaná trubka je lež
V pondělí 17. července přijela Česká televize natáčet na pramen Vltavy. Byla vyslána proto, že ve Kvildě napršelo 5 mm srážek a jistě již pramen přitéká. Z jistých zdrojů je známo, že šlo o intervenci do vedení Čt ze strany Ministerstava životního prostředí a NP, aby uklidnili veřejnost. Ve večerním zpravodajství televize však bylo vysíláno to samé, jako před týdnem: voda nepřitéká. Proto přispěchal mluvčí Dvořák a vydal tiskovou zprávu a ohlupoval veřejnost takto: „Pramen Vltavy nevyschl, přívodní trubka byla ucpaná“.
K tomu lze dodat historická fakta, že již za první republiky tam byla dána přívodní dřevěná trubka. Po čase shnila a zásluhou místního lesníka Miroslava Klímy z Kvildy byla kolem r. 1985 nahrazena gumovou trubkou. Od té doby se nikdy nezanesla a není ještě tak stará, aby se rozpadla.
TZ vydala:
Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.
Petr Martan
foto : František Janout
Suchý les zadrží jen asi 10% srážek, oproti lesu zelenému a vzrostlému.