Dlouhotrvající suché a extrémně horké počasí se začíná projevovat na šumavských řekách a potocích. Prakticky všechny šumavské toky hlásí velmi nízké průtoky.
Téměř „na suchu“ je například řeka Ostružná v Kolinci, levostranný přítok řeky Otavy. Průtok dosahuje pouhých 0,136 m3/s, přitom nízký průtok už je od hodnoty 0,190 m3/s. Další řekou s velmi nízkým průtokem je Volyňka v Sudslavicích, kde aktuální průtok činí pouhých 0,077 m3/s, za nízký průtok už je považován 0,120 m3/s, dále po proudu je na nízkém průtoku i Volyňka v Neměticích.
6. srpna ráno klesla na nízký průtok i Teplá Vltava v Chlumu u Volar, průtok činí pouhých 1,352 m3/s. Ostatní šumavské toky se pohybují zatím na hodnotou nízkého průtoku. Slovo „zatím“ je v tomto případě zcela na místě, během dalších dní budou všechny šumavské toky stagnovat nebo bude zaznamenán další pokles, srážky se v následujích dnech prakticky nevyskytnou a teploty budou i nadále extrémně vysoké.
Díky nízkým průtokům je například zakázáno splouvání řeky Vltavy nejen z Soumarského Mostu, ale i úsek z Lenory.
Mapa Povodí Vltavy, hnědě jsou vyznačeny nízké průtoky, stav k 6.8.2015 čas 21:15:
Data převzata z webu Povodí Vltavy
(ir)
Na klimatickou situaci, a na základě žádosti plzeňskch hasičů, zareagovalo na extrémní počasí a jeho dopady vedení Plzeňského kraje vyhlášením zvýšeného nebezpečí.
—
Na základě žádosti HZS Plzeňského kraje hejtman Václav Šlajs vyhlásil období nepříznivých klimatických podmínek pro účely vymezení doby zvýšeného nebezpečí vzniku požáru.
Jakékoliv používání otevřeného ohně v přírodě včetně pyrotechniky je ZAKÁZÁNO
VYHLÁŠENÍ DOBY ZVÝŠENÉHO NEBEZPEČÍ VZNIKU POŽÁRU V souladu s ustanovením § 5 odst. 2 nařízení Plzeňského kraje č. 4/2011 ze dne 11. 5. 2011, které bylo uveřejněno v částce č. 5/2011 Věstníku právních předpisů Plzeňského kraje a kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru (dále jen nařízení), vyhlašuji období nepříznivých klimatických podmínek pro účely vymezení doby zvýšeného nebezpečí vzniku požáru.
Čl. 1 Doba trvání
Období nepříznivých klimatických podmínek, které je ve smyslu ust. § 3 písm. d) nařízení dobou zvýšeného nebezpečí vzniku požáru, vyhlašuji na dobu od 6. srpna 2015 do odvolání.
Čl. 2 Vymezení území
Období nepříznivých klimatických podmínek pro účely vymezení doby zvýšeného nebezpečí vzniku požáru vyhlašuji pro celé území Plzeňského kraje.
Čl. 3 Preventivní opatření
Pro období nepříznivých klimatických podmínek jsou nařízením stanovena následující preventivní opatření:
a) zákaz pálení hořlavých odpadů,
b) zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě (za volnou přírodu se pro potřebu zákazu rozdělávání ohňů nepovažují oplocené nebo uzavřené nebo polozavřené pozemky – nádvoří, zahrady, sady – v intravilánu obce a místa v přírodním prostředí, využívaná k hromadným rekreačním účelům – dětské tábory, kempy, veřejná tábořiště),
c) zákaz provádění pyrotechnických prací, ohňostrojů a podobných činností.
Čl. 4 Důvod vyhlášení
1. Obdobím nepříznivých klimatických podmínek se dle ustanovení § 5 odst. 1 nařízení rozumí déletrvající období mimořádného sucha, ve kterém vzniká zvýšené nebezpečí vzniku požáru v přírodním prostředí. Období déletrvajícího sucha je stanoveno na základě pozorování Českého hydrometeorologického ústavu, podle kterého množství srážek kleslo pod 25 % dlouhodobého normálu a zároveň jsou vysoké denní teploty a od posledních vydatných srážek uplynulo více než 20 dnů.
2. Období nepříznivých klimatických podmínek pro účely vymezení doby zvýšeného nebezpečí vzniku požáru je vyhlášeno na základě žádosti Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje, který tímto reaguje na podstatný nárůst požárů ve volném prostranství a několikanásobnému zvýšení počtu zasahujících jednotek.
Za poslední tři dny se počet zásahů u požárů v Plzeňském kraji pohybuje kolem šesti desítek, škody se šplhají do milionů. Je nutná nejvyšší opatrnost!
-red, hzs-