Skauting – jako dětská organizace před časem oslavil sto let svého trvání a je bezkonkurenčně nejdéle působící dětskou organizací v naší zemi. Málokdo ovšem ví, že Sušice je jedním z míst, kde se toto hnutí objevilo jako první a řeky Křemelná a později i Vydra jsou místy, kde se objevily první skautské tábory.
A právě u soutoku obou těchto řek se ve středu 10. června sešlo téměř 50 bývalých i současných skautů a jejich příznivců na slavnostním křtu knihy Vladimíra Černého Skautské století na Sušicku. Za kmotry byli vybráni lidé, které bez nadsázky skauting poznamenal na celý život. Emil Kintzl – skaut a velký šumavský patriot, Jan Vavřička – člen střediska Jestřáb Pačejov a skautský historik, Milan Miškovský – člen legendárního roverského kmene Dakota z Prahy a Zdeněk Prančl – současný náčelník střediska Vydří stopa Sušice.
Kniha zajímavou formou mapuje nejen první skautské aktivity v Sušici a okolí, ale i zákazy skautingu za okupace a v roce 1970 i jeho několikeré znovuvzkříšení, nechybí ani současnost střediska Vydří stopa.
V knize nalezne čtenář kromě výpovědí pamětníků i velké množství unikátních fotografií a dokumentů vztahujících se k historii sušického skautingu, z nichž mnohé jsou publikovány poprvé.
-doc-
Nová publikace „SKAUTSKÉ STOLETÍ NA SUŠICKU“ byla slavnostně pokřtěna za přítomnosti hostů z řad pravověrných skautů symbolicky na soutoku Vydry a Křemelné. Dvou šumavských řek které ke skautingu na Šumavě vždy neodmyslitelně patřily.
Almanach vzpomínek skautů si mohou zájemci zajistit přímo u autora knížky Vladimíra Černého (tel. 604 791 925).
Foto ze setkání na Čeňkově pile: Jiří PAVLOVIČ
{gallery}susice/2015/06_cerven/krest_almanach_skauti/{/gallery}