Kasina ve Vimperku: Ano nebo ne?

Kasina ve Vimperku: Ano nebo ne?

 

Ve Vimperku se na zastupitelstvu často vznáší nárok „být dobrým hospodářem“. Co to znamená? Samozřejmě, že je nutné a dobré spravovat chodníky, střechy, vozovky a dobře pronajímat budovy, zkrátka odpovědně se starat o městský majetek vůbec. Při veřejné debatě se ale ve Vimperku zapomíná na nemateriální, tzv. měkkou, stránku správy věcí veřejných. Politici a ti, co kandidují ve volbách vůbec, přejímají odpovědnost nejen za městský majetek. Jsou neméně odpovědní i za to, jakým způsobem budou kultivovat nebo nekultivovat debatu s občany, jak je budou motivovat k účasti na správě města a vysvětlovat jim prostou skutečnost, že město nejsou domy, instituce apod., ale že město jsou především právě oni, jeho obyvatelé. Město je náš společný prostor, který svým jednáním a tím, jak o něm mluvíme a přemýšlíme, vytváříme. Nyní se všem zastupitelům nabízí skvělá příležitost, jak s námi – občany Vimperka – vstoupit do debaty a dobrat se správného rozhodnutí v důležité otázce, zda ve Vimperku chceme nebo nechceme kasina. Měli bychom debatovat především proto, že se minulému zastupitelstvu podařilo prosadit zákaz herních automatů vůbec a výrazně tak hazard ve Vimperku omezit.

 

Otázka přítomnosti kasina nebo kasin ve městě není zcela jednoznačná. Na straně těch, kteří kasina prosazují, stojí argument, že přinesou výrazné prostředky do rozpočtu města v řádech několika miliónů korun ročně. To je co do výhod, které městu a lidem přinášejí, všechno. Proti kasinům, hernám a přítomnosti výherních automatů ve městech vůbec hovoří skutečnost, že ČR jich má už nyní relativně nejvíc v porovnání s Německem a ostatními státy západní a střední Evropy. Na každých 1000 obyvatel je v menších městech 7,5 technických zařízení (automatů), na kterých se dá něco prohrát. Ve větších městech je jich dokonce 11 na 1000 obyvatel. Na sázení a gamblingu vzniká silná psychická závislost, která je stejná jako na drogách či alkoholu. Podle protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila podstupuje léčbu proti ní jen zlomek – asi 2000 – patologicky závislých hráčů, přitom je jich v ČR odhadem asi 40 – 80 tisíc. Lidé s nějakou formou závislosti na gamblingu představují asi 5% populace, ve středním nebo vysokém pásmu rizika spojeného s hraním, u kterých se závislost ještě nedostala do patologického stadia, se nachází asi 168 tisíc lidí.

 

Hraní a gambling, který kasina nepotlačují, naopak ho oproti hernám umožňují provádět v atraktivnějším prostředí, je v ČR relativně nový celospolečenský problém, o kterém musíme mluvit a být si vědomi jeho rizik. Není tajemstvím, že prostředí kasin je spojeno s prostitucí a drogami. Gambling a s ním spojená závislost jsou problémy, kterými se zabývají odborníci na drogové závislosti a vysvětlují jeho dopady na společnost, které jsou podobné právě těm, jaké způsobuje závislost na drogách. Ve velké nebo malé míře jsou lidé, kteří hrají, vyloučeni z obvyklých rodinných a sociálních vazeb. Svou aktivitou často ochuzují rodinné nebo firemní rozpočty, jejich jednání vyvolává v jejich nejbližším okolí nedůvěru, sami mají těžké psychické problémy, hrozí u nich vysoké riziko sebevraždy. Všechny tyto informace pocházejí ze studie, kterou si nechal v roce 2013 zpracovat Úřad vlády ČR Národním monitorovacím střediskem pro drogy a drogové závislosti. Jeho závěry jsou jasné: I když počet zařízení (automatů) v ČR klesá, objem prosázených peněz roste. Češi prosázeli v roce 2012 135,5 miliardy korun! Jde o velký byznys. Proto všechny vyspělé státy sázení, kasina a automaty omezují, vydávají limitovaný počet licencí, které draží. Výtěžky loterií se snaží směrovat na společensky prospěšné projekty. Kasina a herny vytlačují na okrajové části měst nebo úplně za města, aby byla ztížena dostupnost k nim. Uvědomují si totiž, že jde o byznys, který využívá lidské slabosti a vydělává na ní. To je neoddiskutovatelný fakt. Nelze bránit dospělým v tom, co chtějí dělat. Nicméně lze vytvářet podmínky k debatě a šířit celospolečenské povědomí o tom, co vlastně dělají. Když víme, že alkoholici a drogově závislí lidé potřebují léčbu, nemělo by nám být lhostejné ani to, jak žijí lidé s podobnou ale hůře rozpoznatelnou závislostí. Proto bychom měli debatovat o tom, jestli chceme, aby byly ve Vimperku nejen automaty, ale i kasina a jestli ano, kde by se měl tento typ služeb provozovat.

 

Toto je téma, kterému by se mělo věnovat vedení města, zkoumat názory občanů a na základě těchto průzkumů k němu zveřejnit svá stanoviska. Jde o téma, k němuž se mají vyjadřovat Vimperské noviny. A hlavně – zda bude nebo nebude v našem městě kasino – není otázka pro zastupitele a zainteresované podnikatele, ale pro všechny občany tohoto města. Požadujme tedy po vedení města, aby nám dalo možnost vyjádřit se přímo. O přítomnosti kasina nebo kasin ve Vimperku ať je vypsáno referendum.

 

Informace jsou čerpané z tohoto zdroje: www.drogy-info.cz/index.php/drogova_situace/press_centrum/prubezne_vysledky_studie_dopadu_sazkovych_her_na_spolecnost

 

Věra Vávrová, ml.