Dle kontrol a auditů Evropské unie má Česká republika největší kostlivce ve skříni v oblasti čerpání evropských dotací.
V současné době před soudem finalizuje kauza, která je extrémě sledovaná. Kauza ruiny Buštehrad, ROPu a skupiny okolo Davida Ratha.
Dnes navrhl státní zástupce Petr Jirát Davidu Rathovi nepodmíněný trest ve výši devíti let a propadnutí veškerého majetku. Podle žalobce byla jeho vina nade vší pochybnost prokázána. Podle žalobce Jiráta už do své funkce hejtmana nastoupil s tím, že bude úplatky brát. Svědčí o tom jeho konstatování, že nebude jako ODS, že bude brát jen pět procent. S tím se Rath (ČSSD) svěřil Kottovi (ODS) , který to potom na jedné z nahrávek reprodukoval.
Rath stál podle žalobce na vrcholu zločinné pyramidy. Jeho uvažování označil za zvrácené. Za ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji a přijímání úplatků hrozilo bývalému hejtmanovi a poslanci až 12 let vězení. Žalobce zdůraznil nebezpečnost obžalovaných, kteří pracovali jako organizovaná skupina. Vše měli podle ně připraveno tak, aby kontroly regionálního operační programu, přes nějž do kraje mířily dotace z Evropské unie, nic neodhalily.
„Šlo o promyšlenou taktiku jak na první pohled vytvořit zdání naprosté transparentnosti,“ zkritizoval tento postup žalobce.
Podobné problémy mají ale i jiné regionální operační programy, což kritizuje několik let Evropská unie. Například v ROP Jihozápad se při údajných machinacích při rozdělování evropských dotací z regionálního operačního programu v regionu Jihozápad, policií ČR prošetřovalo problematické přidělování dotací a hodnocení projektů v obří sumě 3,8 miliardy korun. Již v roce 2008 se přitom padesátka jihočeských starostů vzepjala zaběhlému systému a napadla jej peticí. Sušický, prachatický ani vimperký starosta se tehdy ke kritice systému nepřipojili.
V březnu tohoto roku byla kauza ROP Jihozápad znovu otevřena. Více zde .
(red)