(red) „Deváté umění“, jak bývá komiks označován, si znovu v dnešních (nejen mladších) generacích získává své příznivce. I toto umění prošlo vývojem, podobně jako ta ostatní. Moderní komiks někoho osloví, jiného zaujme na chvíli, někoho „chytí“ na celý život. Chronologicky uspořádané obrázky s textem ale známe všichni – setkáváme se s nimi od dětských let v příbězích pro děti, až po dospělácké komiksy nezřídka ze žánru sci-fi.
Historie komiksů (komixů) se dá vystopovat až do uění starověkého Egypta, ale my zůstaname v současnosti. Připomeňme si jen, že ‚moderní‘ komiks, tak jak ho většinou vnímáme dodnes, podlě některých pramenů vytvořil v roce 1896 Richard Outcault publikováním krátkého obrázkového příběhu „žlutého dítěte“ ( Yellow Kid) v časopise New York World.
Milovníci komiksů se sešli v pátek v podvečer v galerii sušického kina, aby si prohlédli tuto tvorbu podanou současným autorem. Vernisáž výstavy „Živit se komiksem“ klatovského autora Michaela Petruse (ilustrátor, komiksový kreslíř a storyboardista) byla atraktivní záležitostí, ozdobenou nejen autorovým výkladem a uvedením výstavy, ale i saxofonovým doprovodem Štěpána Potužáka, absolventa sušické ZUŠ.
Výstavu, která představuje komiks 21. století jako výrazový prostředek zábavy i vzdělávání, si můžete prohlédnout do konce května.
Foto z páteční vernisáže: Tomáš Mašek
{gallery}susice/2015/04_duben/petrus/{/gallery}