Jeden ze symbolů Vánoc, který dokáže rozzářit oči všech dětí (dospělých ale také!) má poměrně bohatou historii. Tradice zdobení vánočního stromečku pochází z Německa – v brémské kronice se zápis o tomto zvyku objevil v roce 1570.
V Čechách ozdobený vánoční stromek poprve postavil ředitel Stavovského divadla v Praze Jan Karl Liebich ve své vile v Libni jako překvapení pro své přátele o vánocích roku 1812. První svíčky se v Zemích koruny české na vánočním stromku objevily roku 1860. Po českém venkově se však vánoční stromeček jako tradice rozšiřoval jen velmi pomalu, býval spíš výsadou bohatých rodin, později cechů, řemeslníků.
Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci, ozdobené větve rozdávali i koledníci. Myšlenka zavěšení vánočního stromku nad štědrovečerní stůl špičkou dolů není nikterak nová – stromek špičkou dolů nad štědrovečerním stolem možná souvisel s ochranitelskou funkcí a symbolem hojnosti, možná i s ušetřením místa v nevelké světnici…
Náhražky neuspěly – na vánočních trzích se postupně začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčky, jedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivem, perníkem a především ovocem – jablky nebo hruškami, mandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.
Vánoční stromy na náměstích – poprvé tento byl Strom republiky postaven na brněnském náměstí spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Postavil jej jako symbol vděčnosti a sociálního cítění pět let poté, co s přáteli našel v lese promrzlou sedmnáctiměsíční dívenku… Pojmenoval ji Liduška. Na pomoc chudým a potřebným, zejména opuštěným dětem bez domova, se v roce 1924, stále pod vlivem událostí ze zimy 1919, rozhodl uspořádat veřejnou sbírku a strom byl jejím symbolem. Liduščin příběh dopadl dobře – vychovala ji brněnská rodina, Liduška se provdala za středoškolského profesora a žila v Praze až do své smrti v roce 1997. Místo, kde byla nalezena, navštívila až po 50 letech.
Vánoční stromek v cizích jazycích:
Christmas Tree, Weihnachtsbaum, Sapin de Noël, Kersfees Boom, Kurisumasutsuri, Albero di Natale, Arbre de Nadal, Árbol de Navidad, Árvore de Natal, Árbore de Nadal, Christougenniátiko Déntro, Noel Agaci, Karácsonyfa, Joulukuusi, Juletre, Julgran, Kerstboom, Arbor Natalicia
– red, cs.wikipedia.org, pm, net –