Učíme se hovadiny

Učíme se hovadiny

 

„Školy nic nenaučí, tituly jsou k ničemu.“ Až takhle shrnul systém školství,na radiu Impuls, ředitel společnosti SCIO a zakladatel gymnázia PORG Ondřej Šteffl.

 

Nemá cenu zakládat si na titulech. Vysokoškolské tituly jsou zbytečné. V dnešní době není problém si titul i koupit. Místo toho, aby se lidé vzdělávali, loví tituly. Akademické tituly již nejsou v kurzu, firmy v soukromých sektorech, již podle nich nevybírají.

 

Další problém, který Ondřej Šteffl vidí je, že se školy neumějí přizpůsobit požadavkům moderní doby. Systém, kdy se na školách učí matematika, fyzika, chemie a další, pochází z roku 1848. Je třeba dojít k individualizaci školství s nabídkou individuálních studijních plánů.

 

Během pár let se i k nám dostane model vzdělávání, kdy děti nebudou chodit do školy celý týden.  Vzdělávat se mohou i jinde, než ve škole. Je jen otázkou času, kdy rodiče začnou vzdělávat své děti doma, případně budou využívat studium po internetu, kde jsou v nabídce různé kurzy předních světových univerzit.

 

Jaroslav Dušek ( divadelní a filmový herec)

„Veškeré dění má každý člověk v sobě. Nikdo tě nemůže nic naučit, je to omyl. Do půlky života se učíme nesmysly a pak se je druhou půlku života odnaučujeme a zjišťujeme, že jsme se naučili úplné hovadiny, které nám vlastně překážejí v normálním životě, v radosti.

Současný systém školství ubíjí v člověku samostatné a tvůrčí myšlení, potřebuje vychovat jen poslušné a daně platící ovčany, kteří nebudou vyčnívat.

 

(seberizeni.cz)