Trochu tajemně zní keltské označení slunovratu -Alban Hefin- , svátku, který jsme oslavili v sobotu na Vodníku.
Po Keltech nám kromě známých historických faktů zůstala ještě jedna nehmotná památka, která se kupodivu zachovala v téměř nezměněné formě až dodnes: některé naše svátky. Patří k nim i oslava slunovratu.
Letní slunovrat nebo také Alban Hefin, Litha, Midsummer či Meán Samhraidh je svátkem počínajícího léta, dobou, kdy Slunce dosahuje vrcholu své síly, země je zelená a slibuje bohatou úrodu.
Z astronomického hlediska je letní slunovrat dnem, kdy východ i západ Slunce dosahují nejsevernějšího bodu na horizontu, poté se bod východu a západu Slunce začne po horizontu přesouvat jižním směrem a jižního maxima dosáhne o slunovratu zimním. Datum letního slunovratu obvykle vychází na 21.června. Přesný čas se stanovoval podle okamžiku, kdy Slunce vstupovalo do obratníku Raka.
Obřady praktikované o slunovratu se příliš neliší od těch beltinových a jak dokazují lidové zvyky, nepoužívali je pouze Keltové, ale i většina tehdejší evropské populace. (zdroj www.boii.cz)
Od odpoledne do noci probíhala oslava tohoto svátku, pocta přírodě a Zemi, se odehrávala v sobotu v areálu Vodník. Keltská stezka, titul válečníka, uctívání bohů a přírody, pouštění vodních lampionků ve tvaru leknínů, návštěva druidovy chýše, souboje, ohňová show… To všechno a ještě mnohem více (jak dokuentují fotografie) provázelo oslavu, kterou si všichni bez rozdílu věku užívali až do pozdních hodin. Doufejme, že bohové přijali všechny rituály a vyslyšeli prosby a budou v souladu s přírodou letošnímu šumavskému létu opravdu nakloněni…
Za velmi zdařilou akci patří poděkování všem, kteří se na její přípravě a realizaci podíleli – udělali radost nejen těm, kteří na keltské svátky, mýty a tradice věří…
Fotoreportáž Zdeňka Formánka ze sobotní oslavy slunovratu najdete ve vimperské fotogalerii.