Volby do „Evropy“ nepotřebujeme

… Myslí si to zhruba polovina z potenciálních voličů, kteří byli osloveni v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu.

Čísla vycházející z průzkumu

VOLBY DO EP:

  • Jsou zbytečné, nic nezmění – 48 %
  • Je to příležitost něco změnit – 43 %
  • Je to zásadní příležitost něco změnit – 9 %

se potvrdila v realitě – v letošním roce se k volbám ve Vimperku podle oficiálních údajů dostavilo 753 voličů, tj. 12,23 % z celkového počtu.  Negativní postoj vůči instituci EU jako celku zaujímají především levicoví voliči, voliči starší a méně vzdělaní. Pro tyto obyvatele je přínos členství fakticky minimální a nic nepřinesl. Mladší a vysokoškolsky vzdělaní lidé zastávají názor, že volby do EP jsou příležitostí něco změnit. (red,ct)

 

Výsledky za Vimperk:

1. TOP A STAN 15,1%
2. KSČ 14%
3. ANO 12,4%
4. ČSSD 12,1%
5. KDU ČSL 10,8%
6. ODS 7,9%
7. Strana svobodných občanů 6,8%
8. Česká pirátská stranai 4.0%
9.  Strana zelených 3,9%
10. Úsvit přímé dekmokracie T. Okamury 3,5%

 

Výsledky letošních voleb do Evropského parlamentu v Česku byly spočteny za zhruba čtyři hodiny po ukončení hlasování.

 

Vítězem voleb do Evropského parlamentu je v České republice hnutí ANO. Získalo 16,1 procenta hlasů a 4 mandáty. Česko má z celkem 751 křesel v europarlamentu nárok na 21. Těsně na druhém místě skončila TOP 09 a Starostové s necelými 16 procenty. Až třetí je nejsilnější vládní strana ČSSD, která dostala přes 14 procent hlasů. Své kandidáty vyšlou do Evropského parlamentu ještě čtyři další strany.

 

Bezmála 11 procent hlasů dostala KSČM, křesťanští demokraté mají necelých deset procent, ODS 7,7 procenta hlasů a Strana svobodných občanů 5,2 procenta.  

 

Přepočteno na mandáty – ANO, TOP 09 a Starostové a ČSSD si rozdělí po čtyřech křeslech, tři europoslance budou mít komunisté a lidovci, dva kandidáty prosadila ODS a jednoho Strana svobodných občanů, která se tak poprvé probojovala do vysoké politiky. (pm, roz)