Jak jinak oslavit dlouholetou spolupráci než další podařenou společnou akcí?
Neuvěřitelných 23 let trvá spolupráce české a německé střední školy: Gymnázia Sušice a Realschule Bad Kötzting
Za dobu, po kterou se poznávali (a studenti stále znovu a znovu poznávají), realizovaly obě školy v partnerském programu mnoho společných projektů s jasným cílem: na bázi přátelského setkávání, výletů, výměnných pobytů i vzdělávacích aktivit, soutěží a exkurzí, podpořit nejen jazykovou gramotnost, ale i poznávat kulturu a běžný život a mentalitu obyvatel sousední země. A k tomu samozřejmě patří kulturní, sportovní, společenská, nebo například politická aktuální situace. Přeshraniční spolupráce sušického gymnázia přinesla v tomto ohledu nejeden úspěch – škole i jednotlivcům, z nichž někteří absolvovali (velmi úspěšně) střední školu právě v sousedním Německu.
Jednotlivé oblasti spolupráce nejsou absolutně striktně vymezeny. Z obecných rovin přechází ke konkrétním projektům. Mezi ty větší v poslední době patřil například čtyřdenní pobyt mapující střet české a německé kultury v Praze, nebo třídenní pobyt v Mnichově s výletem do historie města, ale i poznáváním budoucnosti, jejíž práh dnešní studenti již téměř překročili. Seznámili se s využitím špičkových multimédií v různých oblastech lidské činnosti, robotizací výroby, zajímavým zpestřením byla návštěva filmového studia Bavaria, firmy BMW, Bavorského zemského sněmu, velmi užitečným poznatkem byla nabídka praxí a stáží v bavorských firmách, s možnostmi budoucího profesního uplatnění v Bavorsku.
Nejnovější společnou akcí, kterou již mají v těchto chvílích studenti a učitelé obou škol za sebou, byl minulý týden třídenní projekt nazvaný Náš region v proměnách času. Jak název napovídá, byl to projekt tentokrát zaměřený na prohlížení, poznávání, porovnávání a komentování…u nás, v západních a jižních Čechách.
Památky, osobnosti, řemesla, zvyky, tradice v kontrastu s moderní dobou a současným vývojem vědy a techniky – asi tak by se ve stručnosti dala shrnout náplň tří česko-německých dnů. A pochopitelně, byl prostor i pro zábavu, aby ten studentský život nebyl zase tak „přísný“ a konuikační bariéry snáze mizely. Když se řekne Šumava, automaticky se vybaví lesy, jezera, louky…. tedy nemohl chybět ani výlet do národního parku.
Tři společné dny si všichni užívali, bavili se, poznávali a aniž by to nějak výrazně pozorovali, učili se.
Jedna z organizátorek projektů, Mgr. Miloslava Hodánková k jeho zaměření dodává:
„Máme příležitost ‚odlepit‘ se od lavic a učebnic a učit se praxí. Snažíme se toho využít a musím říci, že někdy nás studenti překvapují – příjemně, samozřejmě.
Cíl projektu a přeshraniční spolupráce škol je myslím, dostatečně zřejmý, ale my, pedagogové v něm vidíme i další. Za hodně důležité považujeme právě v dnešní době třeba také týmovou práci, která postupně přejde do dvojjazyčné úrovně, chceme studenty motivovat k tomu, aby pro ně vzdělání bylo jejich cestou, jejich volbou k dosažení jejich cílů a jsme rádi když vidíme, že poznatky a zkušenosti dovedou zúročit ve škole i mimo ni.
Během našeho společného dubnového setkání jsme navštívili mnoho zajímavých míst a bylo příjemné sledovat, jak po prvních hodinách ostychu a oťukávání, dostávala komunikace spád. V němčině, samozřejmě. Všude se nám líbilo – v plzeňské interaktivní Techmánii, popularizující velmi přitažlivou formou vědu a techniku, v planetáriu i v ZOO. Není to jen o návštěvách a procházkách, ale i o uvědomění si možností, potřeb, příčin a důsledků – například plzeňská zoologická a botanická zahrada je skvělým studijním materiálem. Stejně tak šumavská slať, muzea, nebo takové rarity jako Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci, soukromé muzeum lega se stovkami modelů z celého světa.“
Spolupráce obou škol pokračuje, další projekty čekají na realizaci. Česká a německá škola tak již po dlouhá léta naplňuje, a doufejme že i v budoucnosti tomu tak bude, slogan, který se váže mimo jiné k finančním prostředkům, jimiž přeshraniční spolupráci ve školství podporuje Evropská unie. Vzdělání mladé generace, poznávání, využívání zkušeností a umění týmové hry je přece dobrou investicí do budoucnosti.
Fotografie ze společně strávěných dnů si můžete prohlédnout >>>ZDE<<<
-red-
„Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj“
„Investice do vaší budoucnosti“