Koncert pro divokou Šumavu

logo hnuti duha
Nezačneme-li chránit Šumavu, neochráníme žádný jiný les,“ říkají známé kapely, které zahrají na Koncertu pro šumavskou divočinu

 

Muzikanti známých kapel se postavili na obranu šumavské divočiny proti developerům, spekulantům s pozemky a těžařským firmám. Na benefičním „Koncertu pro šumavskou divočinu“, který se uskuteční v úterý 28. ledna v 19.30 v pražském Lucerna Music Baru, vystoupí skupiny Priessnitz, Please The Trees, W.W.W.Neurobeat s Pavlem Fajtem a legendární Tři čutory. Vyzvou své příznivce, aby podpořili Petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava a k jeho další aktivní ochraně. Další koncert spojený s cestou do divočiny plánují kapely na začátku června přímo na Šumavě.

 

Cílem akce je upozornit na ohrožení krásné šumavské krajiny a divoké přírody návrhy zákonů, které by zlikvidovaly národní park. Plzeňský kraj totiž už avizoval, že svůj návrh, který by omezil ochranu přírody ve prospěch stavebních projektů a těžby dřeva, předloží znovu nové poslanecké sněmovně. „Ničení vzácné přírody těžařskými firmami by se tak legalizovalo,“ uvedl Václav Havelka z kapely Please the Trees.

 

Videopozvánka na koncert, natočená před obřím billboardem nabízejícím v Praze stavební pozemky „v srdci Šumavy“ na Kvildě: http://www.youtube.com/watch?v=0NrRvB0GznQ&feature=youtu.be

 

Prvotní pohnutky k uspořádání dobročinného koncertu na pomoc Šumavě líčí Václav Havelka, vůdčí osobnost Please The Trees – skupiny, která má zásadu, že na každém místě, na kterém hraje, vysadí strom: „Znepokojuje nás holosečné kácení českých lesů. A zejména alarmující situace v našem národním přírodním klenotu – na Šumavě. Nejlépe dle našich představ se v této věci angažuje ekologická organizace Hnutí DUHA. Tak jsme se obrátili přímo na jejího odborníka Jaromíra Bláhu a ptali se, jak můžeme pomoci.”

 

Skladatel, textař, výtvarník, filmař a kapelník W.W.W.Neurobeat Ondřej Anděra říká: „Prodej parcel v srdci Šumavy – to mi přijde stejné, jako kdyby přišel někdo do mého srdce a řekl: já si tady zaberu nějaké místo, které patří jenom tobě, a začnu ho prodávat.“

 

Výtvarník, spoluautor komiksu i filmu Alois Nebel, spoluautor písní comebackového alba Václava Neckáře Dobrý časy a kapelník skupiny Priessnitz Jaromír Švejdík z Jeseníku (Jaromír 99), který své písně většinou skládá při chůzi lesem a po horách, říká: „O ty hory pečovali naši předkové a my už o ně ani nepečujeme, my už si je jen bereme a sklízíme úrodu, i když nám nepatří. Nezačneme-li chránit Šumavu, neochráníme žádný jiný les“.

 

Vstupenky je možné koupit v předporodeji u agentur Ticketpro, Ticketportal, Ticketstream, v Lucerna Music Baru či u Hnutí DUHA nebo před koncertem na místě. Výtěžek, který pořádá Scrapesound Inc. a Lucerna Music Bar, bude věnován Hnutí DUHA.

 

Petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava již podpořili například hudebníci Jiří Suchý, Tom Kočko či Zdenek Merta a další osobnosti, jako Věra Čáslavská, Boris Hybner, Jan Hřebejk, Jiří Štěpnička, Petr Vacek a další.

 

MVDr. Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí DUHA, řekl:

Za ochranu národního parku a šumavské divočiny proti developerům a těžbě dřeva se staví čím dál víc lidí i osobností veřejného života. Jejich podpora je důležitá a ten signál, který dávají, je jasný – tak jako nedovolíme zbourat Národní divadlo či další kulturní památky, nemůžeme dovolit zničit Šumavu a jiné přírodní klenoty. Národní park nemohou chránit jen vědci a ekologické organizace, musí se za něj postavit veřejnost. Je skvělé, že známé kapely k tomu samy od sebe burcují své publikum. “

 

-tz hd-