Kriminalisté objasnili nejrozsáhlejší daňový únik za posledních dvacet let
Kriminalisté jihočeského policejního ředitelství, specialisté na ty nejsložitější hospodářské trestné činy, uzavřeli v těchto dnech nejzávažnější daňový únik za posledních dvacet let. U trojice obviněných podvodníků se zopakovala historie Al Caponeho. Také jeho nakonec doběhli daně. Jihočeským kriminalistům se podařilo při objasňování tohoto případu, daňového úniku za zhruba 175 000 000 korun nalézt a zajistit při domovních prohlídkách pravé účetnictví pražské společnosti, kterou trojice mužů na základě plných mocí od jednatelky společnosti zastupovala. Tento nález trojlístku pachatelů obrazně zlomil vaz. Kriminalisté muže v těchto dnech obvinili ze závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, spáchaného formou spolupachatelství. V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody ve výši až deseti let.
Pětačtyřicetiletý podnikatel původem ze Slovenska společně s dvaačtyřicetiletým mužem z Brna a čtyřiačtyřicetiletým společníkem z Prahy podali za společnost nepravdivé daňové přiznání za rok 2010, které společně vyhotovili na základě fiktivních účetních dokladů s úmyslem zkrátit daňovou povinnost. Společně tak způsobili České republice zastoupené finančním úřadem škodu bezmála 175 000 000 korun. Do daňových přiznání uplatňovali výdaje v podobě plateb za služby, ke kterým vůbec nedošlo, nebo předstírali přijetí zcela smyšlených faktur. Většina obchodů se týkala dodání či montáže fotovoltaických panelů.
Rozsáhlý podvod ze září loňského roku se škodou kolem 121 000 000 korun má tak své ještě závažnější pokračování. To se kriminalisté s podvodníky setkali poprvé:
121 milionů za falešné solární panely
Kriminalisté Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje, specializující se na kriminalitu tzv. bílých límečků, zahájili v těchto dnech trestní stíhání dvojice velmi obratných a rychlých podnikatelů a to pro zločin podvodu (§ 209 odst. 1, 5 písm. a tr. zákoníku). Oba dva stíhaní muži (43 let z Prahy a 41 let z Frýdecka) měli po vzájemné dohodě společně podvést dvaadvacet firem a to zejména v Bechyni, Českých Budějovicích, ale i v Praze a Brně o bezmála 121 milionů korun.
Podvodníci vystupovali za společnost se sídlem v Praze. Od jednatelky společnosti byli vybaveni plnou mocí k zastupování i podepisování obchodních kontraktů, podle zjištění kriminalistů však fakticky řídili veškerou činnost společnosti.
Pod hlavičkou této společnosti v cizině nakupovali a následně dodávali poškozeným firmám fotovoltaické panely na bázi křemíku, ale ne takové, které byly dohodnuty podle smlouvy.
S úmyslem se obohatit a podvést zákazníka objednávali ve své podstatě méně kvalitní panely například z Taiwanu a v prostorách své firmy na Táborsku tyto panely „proměňovali“ ve značkové a kvalitní z Číny. Vyráběli si padělky originálních štítků zboží a tyto na levné fotovoltaické panely nalepovali. Panely pak zákazníkům samozřejmě dodávali a účtovali jako tu „nejlepší kvalitu“.
Své zákazníky či odběratele však podváděli dvakrát. Na padělaných štítcích o kvalitě a výkonu panelů nadhodnocovali nominální výkon panelů. Zákazník, který si z takovýchto panelů sestavil koncové zařízení jako například fotovoltaickou elektrárnu, očekával garantovaný výkon a tím i kalkulovaný zisk, kterého však s panely od podvodníků těžko dosáhne.
Oba již obvinění podnikatelé stihli uvedenou škodu poškozeným firmám způsobit během necelého roku a půl. Oba dva jsou vyšetřováni na svobodě. V případě jejich odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody ve výši až deseti let.
Málokterý zákazník měl šanci podvod poznat, většinu svých dodávek „upravených panelů“ vybavili podvodníci i padělanými FLASCH TESTY. Ve své podstatě jde o certifikát od výrobce, kde jsou uvedeny údaje o výkonech jednotlivých, při výrobě testovaných panelů. Jedné z českobudějovických firem tak například dodávkou 45 000 ks pozměněných panelů způsobili škodu zhruba 48 milionu korun.
Mimo tyto machinace také některým společnostem neuhradili platby, nebo také vybrali zálohy na dodání panelů a tyto nevrátili a zboží nedodali.
Přestože tito podnikatelé podváděli, stačili ještě společnost zadlužit. V současné době je společnost v insolvenčním řízení a pohledávky dosahují částky více jak 180 000 000.
mjr. Mgr. Jiří Matzner