Diskuse kolem smysluplnosti a práci obecních policií obecně, jsou téměř na denním pořádku. Možná i proto, že strážníci jsou „vidět“ a lidé se na ně obrací s nejrůznějšími žádostmi, stížnostmi, problémy. Ne vždy je v jejich silách vyhovět, spravedlivě je ale třeba říci, že některým situacím by měli sami věnovat větší pozornost. Podle slov vrchního strážníka městské policie Vimperk Petera Macorlíka je práce městské policie každý den jiná:
„V podstatě ji nelze plánovat do detailů. Nikdy ráno nevíte, co se bude dít za pět minut nebo odpoledne a v noci. „S kůží na trh“ (obrazně a někdy i doslova) jdeme každý den, nikdy nevíme, co se zrovna v ten den stane a jaký druh zásahu nás čeká. Postupně se vyskytují další a další oblasti, které z logiky věci spadají do naší činnosti, takže neustále musíme vyhodnocovat, kam se soustředit nejvíce, kde by bylo třeba „přidat“, čemu lze předejít a podobně. Záleží na spoustě okolností a vlivů, které ani nemůžeme dopředu předvídat. To, o co se snažíme neustále je, být na každou vzniklou situaci dobře připravení.“
Mimo intenzivní spolupráce s Policií ČR, která konkrétně ve Vimperku funguje velmi dobře, je jednou z důležitých oblastí práce strážníků spolupráce s veřejností.
„Asi každý chápe, že nelze být na všech místech najednou. Oblast, která pod nás spadá, je rozlohou poměrně velká a zahrnuje i hodně okrajových městských částí. Když hlídka kontroluje právě je, má jako podporu v městě službu u kamerového systému, součinnost hlídky státní policie, ale stále nejdůležitější jsou ti, kteří se vyskytují „tady a teď“ ,“ upřesňuje a dodává: „jakékoliv zjištěné protiprávní jednání, nebo chování které není v souladu se zákony a vyhláškami, jehož jsou obyvatelé svědci, je třeba oznámit neprodleně. Těžko můžeme pomoci nebo účinně zasáhnout v případě, že na služebnu někdo ve středu oznámí ničení veřejného majetku stylem „asi v úterý to bylo, to jsem tam slyšel nějakej kravál…“. Znovu apelujeme na občany, aby se nebáli zavolat na linku městské policie (156). Účinná pomoc, i ve spolupráci s Policií ČR, závisí na rychlosti, s jakou se o problému dozvíme. Velkou pomocí je v tomto kamerový systém se stálým pracovníkem. Ten okamžitě hlásí podezřelé osoby, jednání a události strážníkům, kteří neprodleně situaci vyhodnotí a rozhodnou o dalším postupu.“
Co všechno tedy městská policie řeší?
„Pokud to vezmeme prostým výčtem, je to docela dlouhý seznam činností. Mezi hlavní patří dohled nad veřejným pořádkem, který zahrnuje: dohled při konání sportovních a společenských akcí, kontroly restauračních zařízení (podávání alkoholu mládeži), kontroly heren a barů, kontrolu dodržování vyhlášek a nařízení města, vyhledávání černých skládek (jejich dokumentace, pátrání po původcích), závad na komunikacích (dokumentace předávání podnětů k řešení příslušné správě), odchyt a převozy toulavých zvířat, monitoring a řešení odstavených vraků. K tomu samozřejmě nesmíme zapomenout na provoz kamerového systému a spolupráci s úřadem, kdy zjištěné problémy spadající do jeho pravomoci předáváme dál k řešení.“
Ochrana majetku je nedílnou součástí činnosti městské policie – majetková kriminalita je trvalým problémem v každé společnosti, byť s různou mírou. Řešení krádeží, kontroly, realizace preventivních opatření, ochrana osob. Dostáváme se k „oblíbenému tématu“ dopravy – spousta řidičů nemůže strážníkům přijít na jméno jen proto, že od nich někdy (leckdy opakovaně) vyfasovali nějakou tu pokutu…
„Doufám, že postupně už přestává panovat mezi lidmi názor, že jsme tu jen na hlídání parkoviště. Samozřejmě, když se hlídka pohybuje venku a vidí dopravní přestupky, tak musí jednat. Dopravně bezpečnostní situace (včetně měření rychlosti a poplatků za parkovné stanovených městem) je další z hlavních činností strážníků a pokud je výrazně viditelnější, pak proto že je dost neukázněných řidičů. Pokud by se chovali v souladu s dopravními předpisy, určitě by strážníci měli v této oblasti méně práce. Další naší ‚prací‘ související s dopravou jsou parkovací automaty – rozhodně kolem nich jen nechodíme a nehlídáme je, ale kromě výběru a odvodu hotovosti z nich máme na starost i jejich údržbu a zajišťování oprav.“
V rámci prevence kriminality jde nejen o vlastní fyzickou činnost kontrol a zásahů, preventivně vzdělávací akce a projekty (např. se školami), ale i o rozsáhlou administrativu. MP musí zpracovávat a vyhodnocovat program prevence kriminality v rámci strategie vyhlašované Ministerstvem vnitra ČR.
Nedílnou součástí je spolupráce s Policií ČR a dalšími složkami Integrovaného záchranného systému při jednotlivých zásazích, asistence při převozech, doručování písemností pro město, okresní soud a další orgány státní správy a místní samosprávy, v neposlední řadě i asistence odboru sociálních věcí a zdravotnictví.
„V souvislosti s předchozí výzvou směrem k občanům je třeba uvést, že situace se, co se týká oznamování událostí po malých krůčcích lepší, i když je pravdou, že mnohdy suplujeme jiné instituce. S trochou nadsázky se dá říci, že se nezřídka ocitáme v roli záchranářů zvířat, stavebního dozoru, smírčích soudců v sousedských sporech i poradců v partnerských vztazích,“ doplňuje s úsměvem vrchní strážník výčet činností.
-as-