Slavnostní vysvěcení nového vimperského zvonu Inocenc proběhlo právě dnes, za přítomnosti zhruba tří stovek vimperských občanů.
Vysvěcení se ujal biskup Pavel Posád, který je ve funkci světícího biskupa českobudějovické diecéze 6 let a ve Vimperku byl vůbec poprvé. Jak připomněl, zvon je jediný lidský výtvor, který má srdce.
Všichni přítomní ve slavnostní okamžik pravděpodobně cítili to samé a přáli si stejnou věc – aby zvon hlásil vždy jen poselství míru a neoznamoval katastrofy, a aby jeho srdce bilo hlasitě a čistě dlouhá staletí. To bylo ostatně i přání rodáků z Německa, kteří na pořízení zvonu také přispěli nemalou částkou.
Kromě biskupa se ale na slavnostním okamžiku podílel mimo oficiálních hostů, kteří na zvon „poklepali“, i někdo další – jako symbol předávání vzpomínky na tento den dalším generacím a „poslové zpráv“ se jej dotkly dvě malé děti.
Vysvěcení zvonu právě v dnešní den bylo z pohledu církevních svátků o to slavnostnější, že se k dnešku vážou i další významné události. Dnes končí liturgický rok* a zároveň Rok víry vyhlášený papežem Benediktem XVI.
Putování zvonu Inocenc je téměř u konce. Co ještě zbývá? Jeho „cesta“ na věž a oživení srdce. Jste zváni i na další slavnosti, které se k této události vážou:
26. listopadu v 18 hodin – v kostele Navštívení Panny Marie koncert jako poděkování všem dárcům, kteří na zvon přispěli, vystoupí Wild Sticks.
27. listopadu v Šumavském pivovaru se bude již čepovat 19° pivo Inocenc a v 18 hodin s harmonikou vystoupí Jakub Komrska.
28. listopadu se předpokládá osazení zvonu do věže v dopoledních hodinách.
30. listopadu nastane slavnostní okamžik, kdy bude prvně tlouci srdce zvonu Inocenc, který bude doprovázet druhý zvon Maria Hilfe. Slavnost rozeznění nového zvonu nastane při rozsvícení vánočního stromu a vše začne po 17 hodině na náměstí.
DALŠÍ FOTOGRAFIE JIŘÍHO ŠEJNY Z DNEŠNÍ SLAVNOSTI NAJDETE VE FOTOGALERII.
-as,jp-
————————————————————————————————————————————————————————-
*Liturgický rok nebo též Církevní rok se skládá z řady tzv. liturgických období a určuje pořadí a závaznost různých slavností, svátků, a které úryvky z Písma sv. se při bohoslužbách mají číst. Liturgický kalendář vznikl překrytím dvou velkých cyklů, jednoho pohyblivého, druhého stálého. Stálý cyklus svátků je vázán na pevná data kalendáře, tj. na dne v měsíci. Nejvýznamnějšími svátky s pevným datem jsou Vánoce. K těmto svátkům patří i naprostá většina svátků svatých.
Druhý, pohyblivý cyklus svátků je závislý na datu Velikonoc a od nich se odpočítává. Proto se každý rok mění. Kromě Velikonoc mezi tzv. pohyblivé svátky patří Popeleční středa či Seslání Ducha Svatého. Pohyblivým svátkem je v podstatě i 1. adventní neděle, jelikož se jedná o 4. neděli před 25. prosincem a datum této neděle se mění každý rok.
Krom těchto svátků patří do liturgického kalendáře i další slavnosti, svátky a památky podle liturgického kalendáře platného na daném území, diecézi či řádu. Liturgický rok začíná 1. nedělí adventní, která připadá na přelom listopadu a prosince. Po adventu následují Vánoce, které vrcholí slavností Zjevení Páně a slavností Křtu Páně.