Včera odpoledne se v nabité kavárně sušického kina odehrál slavnostní okamžik, kterému přihlíželi milovníci Šumavy – nejen té současné, ale i té, kterou už dnes neuvidíme. Tedy ne v realitě, ale můžeme se jí procházet díky nové publikaci z edice Zmizelé Čechy – „Pošumaví“, autorů Jana Lhotáka a Jiřího Nováka.
Velmi zdařilá kniha je sondou do historie, do osudů obyvatel Šumavy, mapuje místa, která kdysi pulsovala životem a dnes jsou většinou němými svědky, zavádí do krajiny, která se po generacích stala opět ‚tichou‘.
Součástí představení knihy bylo promítání s představením jednotlivých lokalit, konkrétních míst i lidí, kteří se na jejím vzniku podíleli, třeba zapůjčením fotografií, starých pohlednic… Ale jak sami autoři uvedli, byli i tací, kteří jim „před nosem zavřeli dveře“.
To ale nic nemění na faktu, že knížka, ač útlá, je obahově velmi bohatá, autoři do ní vybrali 192 z tisíce snímků na 110 lokalit.
Kmotrem knihy se stala historička Veronika Kucrová, která knížku při křtu „pohladila“ mladou pošumavskou větvičkou, symbolizující jakoby znovuzrození zaniklých míst.
O publikaci je velký zájem, o tom svědčí i to že výtisky, které s sebu měli autoři na místě křtu, byly okamžitě vyprodány. Jan Lhoták a Jiří Novák chtějí v této práci na objevování zmizelých míst pokračovat a podobným způsobem zmapovat i další.
Spoluvytvářeli by tak postupně mozaiku Šumavy takové, jakou si možná ještě pamatují generace starší, studují ty současné a rozhodně by měla i tímto způsobem být předána generacím budoucím.
Přejme jim, ať se jejich „objevování“ setkává vždy s pozitivním ohlasem a ochotou pamětníků, ať v archivech, muzeích i na půdách najdou „klenoty“ a těšme se na další kamínky šumavské černobílé mozaiky.
-as-
{gallery}susice/2013/rijen/krest_posumavi/{/gallery}