1

Jen na Šumavě: mráz a tropy v jeden den

Nejzvláštnější letní den za posledních 35 let na Šumavě – ráno mráz, přes den tropy!

Tohle se nikde jinde v České republice stát nemůže! 2. srpna na Kvildě už druhou noc po sobě mrzlo a během jednoho dne teploty vystoupaly až na tropické hodnoty. Na šumavské Kvildě funguje nová meteorologická stanice. Dosud se tu měřila teplota jenom v nedalekém údolní planině, kde klesá pod bod mrazu i v létě, a to odrazovalo hlavně turisty.

Ráno mrzne, ve stejný den jsou tropy – Šumava. Nikde jinde v rámci České republiky se to doposud nestalo. Tuto teplotní abnormalitu navíc Šumava nabídla až po více než 35 letech měření.

kvilda chata

V pátek 2. srpna brzy ráno ukázala stanice Kvilda – Perla u Kvildy mínus 0,1 °C, během toho samého dne tu teplota vystoupala na hodnotu 30,2 °C – což je tropická teplota.

 

teplotnirozdil

 

Je to absolutní unikát v rámci celé republiky. Nikde jinde to v ČR to zatím nebylo. Sám měřím teploty na Šumavě od roku 1978. Za mého měření k této zvláštnosti nikdy nedošlo. Hodnota je o to cennější, že byl takový rozdíl teplot naměřený profesionální technikou,“ popisuje guru šumavských amatérských meteorologů Antonín Vojvodík, přezdívaný Lovec mrazů.

 

„Festival meteorologických lahůdek tohoto léta pokračuje. Šumava je nádherná a nevyzpytatelná. I díky těmto neopakovatelným přírodním podmínkám, jako jsou například letní mrazíky. Jinovatka na rašeliništích během července je velký zážitek pro každého, kdo se tam vydá,“ uvádí Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

 

mrazivo

Mrazivá červencová Perla…

 

Během letošního července spadla teplota na území Národního parku Šumava dvanáctkrát pod bod mrazu. Což se stalo naposledy v roce 2001, tehdy bylo takových červencových dnů s mrazem dokonce třináct. Ale mráz není na Šumavě žádnou výjimkou, pod bod mrazu klesají teploty na Šumavě každý rok minimálně jednou – ať je to na Kvildě či Horské Kvildě.

 

Nejnižší letošní červencová teplota pochází z 16. července, kdy teplota na Perle klesla na mínus 3,6 stupně Celsia.
„Absolutní červencový rekord ale pochází z roku 1996, tehdy teplota spadla na hodnotu mínus 7,6 °C,“ říká Vojvodík, který se společně s dalšími amatérskými meteorology angažuje na serveru www.sumava.eu. Zde jsou k vidění unikátní záběry z webových kamer z těch nejpřitažlivějších míst po celém Národním parku Šumava.
„Jedná se o jedinečné záběry šumavské přírody, které využíváme k naší prezentaci,“ uvádí Pavel Pechoušek, mluvčí parku.

 

Překvapivé rozdíly v teplotách jsou na Šumavě normální. Údaje o mrazech z Kvildy ale děsily turisty, kteří se podle zdejších podnikatelů báli na Šumavu jezdit. „Někteří si asi mysleli, že po příjezdu na Kvildu okamžitě zmrznou,“ uvádí Václav Vostradovský, starosta Kvildy.

Proto nechali meteorologové, které sdružuje portál www.sumava.eu uprostřed Kvildy instalovat další meteorologickou stanici. „Údaje z ní získané budou demonstrovat, že teploty přímo na Kvildě jsou naprosto standardní a předvídatelné.

 

Nikdo se tu nemusí bát extrémů a údaje budou celoročně sloužit turistům, uvádí Václav Vostradovský. Meteorologická stanice je na Kvildě teprve třináct dní, výsledky jsou ale patrné již nyní.

„Teplotní rozdíl mezi Perlou, která je v mrazové kotlině a stanicí uprostřed Kvildy už byl ve stejný okamžik i téměř 12 stupňů Celsia,“ doplňuje Antonín Vojvodík.

 

(pp,av)

Aktuální stav počasí >  www.webcam, www.sumava.eu