Třetina ploch bez zásahu je v souladu se zákonem

NÁZOR JAROMÍRA BLÁHY: Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost obcí a potvrdil tak rozhodnutí ministra životního prostředí Martina Bursíka z roku 2008 o ponechání téměř třetiny území národního parku divoké přírodě, kde se netěží ani kůrovcem napadené stromy.


Nynější ministr Tomáš Chalupa se však snaží prosadit nový zákon, kterým chce pravidla změnit. Usiluje zmenšit území nyní ponechané přírodě o 5 500 hektarů a do budoucna plánované bezzásahové území dokonce o 10 000 hektarů. Ministr se tak snaží uvolnit prostor pro výstavbu developerům a ihned pustit dřevorubce i do některých nejcennějších částí Šumavy, které jsou perlami národního parku – např. do pralesa na Smrčině, do kaňonu Křemelné či do oblasti kolem Ptačího potoka v Modravských slatích.

 

Ministr nedávno předložil svůj návrh vládě, poslanci zatím jednají o stejně ničivém návrhu zákona z dílny Plzeňského kraje. Světový svaz ochrany přírody (IUCN) již loni varoval, že v případě přijetí takových pravidel by Šumava přišla o mezinárodně uznávaný statut národního parku a byla by vyškrtnuta ze světového seznamu národních parků, který vede OSN. Za zachování Národního parku Šumava apelovalo na ministra Chalupu a poslance také 72 ředitelů evropských národních parků a předních evropských odborných institucí.

 

Nejvyšší správní soud vycházel ve svém rozhodnutí ze zákonné „preference zájmu na ochraně předmětných lesů z hlediska přírody a krajiny před zájmem na ochraně hospodářských práv jejich vlastníků či správců“. Dále upozorňuje, že zásahy proti kůrovci „nelze v těchto lesích aplikovat, a pokud ano, pak pouze se souhlasem a v rozsahu stanoveném orgánem ochrany přírody“.


Je to klíčové a definitivní rozhodnutí soudu. Potvrdilo, že ponechání nejcennějších území národního parku divoké přírodě je v naprostém souladu se zákonem. Kácením by vznikly větší škody, než pokud správci národního parku nechají horský les přírodě. Ministr Tomáš Chalupa si toho musí být vědom, jinak by se nesnažil zájmy kmotrů, potažmo těžařských firem a developerů prosadit novým zákonem. Kdyby jej poslanci schválili v podobě, ve které ho ministr připravil, tak by tím národní park ve skutečnosti zrušili, zůstal by pouze na papíře.

 

 

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha