Karel Havel, nebo Miloš Klaus?

NÁZOR VÁCLAVA MATĚJKY: Do finále prezidetnské volby zbývají poslední desítky hodin.

Lidé se dohadují, zda je horší ten, či ten, jak co bylo, přou se, diskutují. Miloš Zeman tvrdí , že jde o střet mezi pravicí a levicí. Karel Schwarzenberg oponuje, že tomu tak není, protože Miloše podporuje krajni levice a i krajní pravice, o čemž svědčí Zemana podpora komunistů zleva a nacionalistickeho radikálniho D.O.S.T Václavu Klausovi blizkého pana Batory z pravého konce politického spektra. Do kampaně se za Miloše překvapivě velmi ostře vložila i celá Klausova rodina včetně Livie a syna. Zda jde tedy opravdu o střet levice a pravice, jak tvrdí Miloš, či střet pravdy a lásky proti lži a nenávisti, jak tvrdí Karel, nechávám na zvážení každého. 
 

 

Já se zaměřím na něco jiného. Pár volebních záležitostí se dotýká Šumavy, nebo přímo Vimperka. Vimperk se za posledních mnoho let do celostátních médií výrazně dostal jen dvakrát. Jednou při napadení zpěvačky skupiny Monkey Business Tonye Graves v loňském roce. Podruhé se celostátně proslavil osobou „Citron“, jež měla vykonat vraždu novinářky Sabiny Slonkové, jež odvážně pravdivě psala o vládních praktikách.

 

 

1. Často se v médiích skloňuje v souvislosti s prezidentskou volbou jméno vimperského recidivisty Karla Rziepela přezdívaného „Citron“. Ten měl na objednávku zavraždit novinářku Sabinu Slonkovou. Mnohými je tento moment označován jako nejkritičtější moment tzv. opoziční smlouvy uzavřené mezi Milošem Zemanem a Václavem Klausem. Psal se rok 2002 a velmi sporná tzv. „Opoziční smlouva“ gradovala. Pro připomenutí, čím se Vimperk proslavil v souvislosti s týmem poradců Miloše Zemana. Tady je dokument Erika Taberyho, oceněný roku 2007 hlavní cenou Trilobit pro nejlepší dokument.

http://www.youtube.com/watch?v=eW9uOwIA6Sk
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10123147075-vladneme-nerusit/ 

 

 

2. Celá Šumava se nacházi v oblasti, z které bylo po roce 1945 odsunuto, či vyhnáno, místní německé obyvatelskvo. Vyjádření Karla Schwarzenberga k poválečnému odsunu německých obyvatel rozdělilo obyvatelstvo. Najít relevantní materiál na dobu těsně po válce, tedy měsíce po květnu 1945, je velmi obtížné. Odkrývání událostí odehrávajících se těsně po skončení druhé světové války bylo v českém prostředí dlouho vytěsňováno, protože patří mezi nejtemnější a nejostudnější v našich poválečných dějinách.

 

Nejucelenější materiály najdete po přihlášení na serveru www.moderni-dejiny.cz 

http://www.moderni-dejiny.cz/rubrika/255-divoky-odsun-a-povalecne-nasili/

 

 

3. Jedna z největších prachatických osobností posledních desetiletí, disident, novinář a předseda Občanského fóra v revolučním období  Jan Urban zveřejnil v posledních dnech zcela zásadní vzkaz Miloši Zemanovi. Položil mu několik zcela zásadních otázek. Video je zde: 

http://www.youtube.com/watch?v=I3ssx8Qxao0

 

 

 

Václav MATĚJKA