Začátkem týdne na protest proti prezidnetské amnestii vyzval starosta Želechovic nad Dřevnicí na Zlínsku Michal Špendlík své kolegy po celé republice, aby podobně jako on vyjádřili svůj nesouhlas s novoročním krokem Václava Klause sundáním portrétu prezidenta ze zdí úřadu. Na Šumavě následovníky nenašel.
Obraz jsem nesundal. S amnestií v tomto rozsahu zásadně nesouhlasím. Zvláště u recidivistů a zastavených trestných stíhání. Destabilizuje to společnost a je to neúcta k poškozeným a pošlapání jejich prav. Kdo vyřeší jejich škody a újmy?
Robert Zeman, místostarosta Prachatic
Prezident v mé kanceláři visí i po amnestii. Jeho obraz mi nevadí. Přes všechny výhrady k jeho osobě je to stále náš prezident a radnice je veřejná budova. Funkční období se mu krátí a uvidíme za koho ho budeme měnit.
Bohumil Petrášek, starosta Vimperka
Nesundal, protože nemám rád laciná gesta, a to přesto, že mám k amnestii své výhrady.
Petr Mottl, starosta Sušice
Já ani žádný jiný úředník na městském úřadě se k tomuto kroku nepřipojil.
Marina Pospíšilová, starostka volar
Já obraz pana prezidenta v kanceláři nemám, tedy nemám ani co sundávat. Formu protestu jsem vyjádřil připojením se k petici proti amnestii. To je dle mého soudu legitimní vyjádření protestu. Sundávání obrazu hlavy státu je chvilkový populistický neidentifikovatelný protest.
Antonín Schubert, starosta Modravy
Nesouhlasím s amnestií v tomto rozsahu, ale zároveň zásadně nesouhlasím s podobným protestem. Na základě toho, co se o amnestii říká a co i obnáší, pohrdat svým prezidentem natolik, že nestrpím jeho portrét, je jako bych s ohledem na nějaké rozhodnutí vlády……. ,,začal pálit vlajku naší republiky“. I pan prezident je znakem naší státnosti.
Václav Vostradovský, starosta Kvildy (jeho další vyjádření nejen k amnestii si přečtěte zde)
(red)