Další dva případy vloupání do opuštěných rekreačních chalup řeší policisté v Měčíně a na Horažďovicku.
V Měčíně zloděj dům prohledal, odnesl si nářadí a majiteli tak připravil překvapení se škodou za 3 400 Kč. Na horažďovicku zlákala rekreační chalupa pachatele, který byl důkladnější – ukradl rádio, horské jízdní kolo, vrtačku a alkohol. Škoda v tomto případě dosahuje necelých patnicti tisíc korun.
Policisté s nadcházející zimou opět zintenzivní kontroly rekreačních oblastí a stejně jako každý rok upozorňují majitele chat a chalup, které zůstávají po sezóně opuštěné, aby je řádně zabezpečili a zlodějům tak neusnadňovali práci. Vloupání nelze nikdy vyloučit…
Zlodějům vyhovuje stereotyp a nepozornost majitelů
Většinou jsou rekreační objekty využívány o víkendech a majitelé s železnou pravidelností přijíždění v pátek večer nebo v sobotu ráno a opouštjí je v neděli podvečer. „Zajetý“ stereotyp zlodějům vyhovuje, protože tak mají klid na to aby se porozhlédli a vytipovalii si objekt. Nejvíce ohrožené jsou, podle policistů, příměstské zahrádkářské kolonie s chatkami. Mnozí z majitelů drobné krádeže ani neohlásí, to ale polocistům práci nijak neusnadňuje – naopak je pak těžší monitorovat případný pohyb pachatelů. Mnoho z majitelů rekreačních chalup na klatovsku také bydlí mimo teroitorium místně příslušné policie, proto je leckdy vloupání zjištěno až po týdnech a je těžké zajistit dostatek stop po zloději.
V současné době zloději kradou především věci, které mohou dále zpeněžit – nářadí – elektrické pily, vrtačky, brusky, zahradní nářadí – elektrické nebo motorové sekačky, starožitnosti, různé domácí elektrospotřebiče, jízdní kola, propanbutanové lahve i pohonné hmoty v kanystrech.
Krádeže provádí několik typů pachatelů. Buď jsou to lidi bez práce a bez trvalého bydliště (ti nezpůsobují velké škody, pobývají v objektu i delší dobu, zkonzumují nalezené potraviny a alkoholické nápoje; pak jsou to recidivisté, kteří se schovávají před spravedlností, nebo organizované skupiny které si objekt dobře vytipují a na jeho vyloupení a překonání případných zábran se důkladně připraví.
Čemu bychom tedy měli věnovat pozornost, když „zazimujeme“ chalupu a na delší čas ji necháme bez dozoru?
Důkladné kontrole objektu, mechanickým zábranám (závory), zámkům, přpadně elektronickému zabezpečení s napojením na mobilní telefon. Je třeba na chalupu nebo chatu zajet několikrát nepravidelně i v zimě, zkontrolovat ji a případně poprosit sousedy, aby si např. všímali pohybu cizích osob v místě. Pro případ vloupání je dobré pořídit si seznam a fotky cenných věcí. To je následně důležité i pro pojišťovnu při uplatňování náhrady škody.
Co dělat když máme podezření, že došlo k vloupání?
Samozřejmě první co bychom měli udělat, je oznámit to na tísňové lince 158. Zejména je třeba dbát na vlastní bezpečnost – policisté radí nevstupovat do objektu a nepokoušet se ev. zadržet pachatele násilím. Velkou chybou je, začneme-li po zlodějích „uklízet tu spoušť“ – zničili bychom případné stopy.
(pan, p cr)