Komunista vs. Kněz

Pomalu si zvykáme na nové pořádky, kdy na hradě máme komunistického prezidenta a nikomu to nevadí. Pokládá věnce k uctění památky bojovníkům proti komunismu jako na běžícím pásu a nikomu to nevadí. Herci přebírají od komunistického prezidenta státní vyznamenání a děkují mu plní dojetí až se zajíkají a nikomu to nevadí.

Jak se srovnají současní vyznamenaní „herci“ s životním postojem pana herce Josefa Kemra a jeho odmítnutím státního vyznamenání s konstatováním: „Nahý jsem přišel na svět a nahý chci z tohoto světa odejít. Nenavykl jsem byzantským způsobům, abych ruku, která bije, ještě políbil a poděkoval.“ A toto bylo v době, kdy takovýto postoj mohl znamenat profesní a existenční problémy. Dnes jsou to pouze prebendy navíc.

Měl jsem tu možnost žít více jak 27 let v zemi, která byla pod vedením KSČ a na tuto dobu si moc dobře pamatuji. Nyní se bývalí komunisté tváří, jako kdyby o nic nešlo, nebo že snad pod vedením jejich strany se občanům žilo lépe. Nežilo! Jsou to vlci v rouše beránčím.

A dnes dokonce toto pokrytectví dorazilo i do Vimperka. Komunista Bohumil Petrášek dne 1.11.2024 oficiálně pojmenoval alej lip, která se nachází za Brantlovým dvorem, jako Alej Mons. Karla Fořta.

Monsignore Karel Fořt se narodil 8. listopadu 1921 v Rožmitálu pod Třemšínem a dětství prožil ve Vodňanech a Horažďovicích. Studoval gymnázium ve Strakonicích a Českých Budějovicích. Za války, v roce 1940, byl zatčen gestapem a krátce vězněn. Roku 1941 nastoupil do katolického semináře a následujícího roku byl odvezen na nucené práce do Lince, kde se setkal tváří v tvář s Adolfem Hitlerem. Po válce dokončil teologická studia a v roce 1948 byl vysvěcen na kněze. Působil na faře ve Vimperku a objížděl opuštěné farnosti na Šumavě. Na poslední chvíli byl varován, že se ho StB chystá zatknout a soudit v inscenovaném procesu ve spojitosti s jakousi vraždou. Utekl na motorce přes hranice. Působil jako kněz v Alžírsku, kde zažil protifrancouzské povstání a válku. Nakonec se usadil v Mnichově, kde sloužil bohoslužby pro české krajany a pracoval jako redaktor Rádia Svobodná Evropa. po roce 1989 žil střídavě v Mnichově a v Českých Budějovicích. Karel Fořt zemřel 21. ledna roku 2014 ve věku 93 let.

Tedy pan Bohumil Petrášek, který ve svých zralých 37 letech vstoupil do Komunistické strany Československa, jejíž cílem bylo mimo jiné potírat veškerý duchovní život v Československu si dovolí uctít památku katolického kněze, kterého jeho strana perzekuovala a donutila ho opustit rodnou zem, aby vůbec přežil. A smutné konstatování nakonec, k počinu pana Petráška pogratulovala starostka našeho města Ing. Jaroslava Martanová.

Je mi za Vás, jako reprezentantů našeho města, stydno.

Tak zase někdy jindy a doufám při něčem pozitivním,

Ing. Milan Pešek
zastupitel města