Dříve těžká práce, kterou si šumaváci vydělávali na živobytí, dnes atrakce pro veřejnost. To je plavení dřeva ze šumavských hor.
Obnovená tradice letos dostala dárek v podobě části zrekonstruovaného Schwarzenberského kanálu v délce více než tří kilometrů.
Jak potvrdil ředitel NP Šumava Jiří Mánek, chce park v opravě kanálu pokračovat. Pro návštěvníky chce obnovit i jeho další části, včetně nádrží na zadržování zásob vody pro plavení dřeva.
Letošní mezinárodní setkání plavců a vorařů se konalo jak v Čechách, tak v Rakousku, vy se prostřednictvím fotografií Zdeňka Formánka a Michala Bártíka (ve fotogalerii) můžete podívat na Jelení vrchy, kde se v sobotu mimo plavení dřeva sešla i tradiční šumavská řemesla a výrobky šikovných rukou bylo možné si zakoupit na nefalšovaném tržišti. Škoda jen, že tu nebylo slyšet více češtiny. Návštěvníků z druhé strany hranice bylo nepoměrně více.
Plavení dřeva bylo samozřejmě očekávanou atrakcí a mnozí z návštěvníků až dvanáctimetrové klády najejich plavbě kanálem provázeli (po cestě). O dobrou náladu, zpěv, muziku, dobré jídlo a pití nebyla nouze a i to je důvod věřit, že tahle šumavská tradice přesahující hranice hned tak nezanikne.
Hostitelem setkání bylo folklórní sdružení Libín-S Prachatice, v roli jeho partnerů jsou Správa NP a CHKO Šumava, Tourismusverband Böhmerwald, Lesy České republiky, s. p. a Folklorní sdružení České republiky. Jim i návštěvníkům setkání patří dík za zdařilou akci.
-red, foto Z. Formánek, M. Bártík –