Netypické řešení navrhl už K. Houra

Muzeum se obléká do nového

Změna na objektu muzea je viditelná už z dálky a rozhodně mu prospěla. Co je v současnosti z celkového projektu hotové a co zbývá ještě dodělat, než se „nové“ Muzeum Šumavy v Sušici otevře znovu v celé kráse veřejnosti, o tom jsme si povídali s ředitelkou Mgr. Zdeňkou Řezníčkovou.

img 1300

 

„Je hotová hrubá stavba, zastřešení, osazena všechna okna, komplet položená dlažba v přízemí i v patře, hotové jsou i vnitřní omítky a stropy, rozvody elektřiny, topení, vzduchotechnika. Teď probíhají dokončovací práce na střeše, uvnitř se budou osazovat světla, sanitární technika do nových sociálních zařízení. Průběžně jsou dokončovány práce jako začišťování spár u stropů a podlah, osazování vnitřních dveří.“

img 1282

Práce se ale dotkly i nádvoří.

 

„Ano, předláždění nádvoří je součástí stavby, protože se předělávala kanalizační přípojka, rozvody vody, nově je instalováno zemní osvětlení.“

 

Vyrostl zde nový spojovací objekt mezi původní expozicí a novými prostory na hradbách.

img 1276

„Je to zajímavě řešené propojení, které navzdory modernímu vzhledu stavbu muzea jako takovou neruší, naopak je velmi zajímavým prvkem z pohledu promítnutí objektu do zrcadlových stěn. Uvnitř nechybí ani výtah, takže i pro imobilní nebo hůře pohyblivé návštěvníky se teď otevřela možnost pohodlně se dostat do všech prostor muzea včetně kanceláří.“

 

Ochoz na hradbách je také nově upravený. Jak bude přístupný?

„Na ochozu zbývá dodělat ještě zábradlí a bude běžně přístupný pro zájemce. Je z něj vidět část města směrem k řece. Mimochodem úprava objektu hradeb do jisté míry vychází z projektu architekta Karla Houry z počátku 30. let. Je to samozřejmě přizpůsobeno dnešním možnostem, protože tehdy objekt vybíhal více do ulice. V 60. letech byl původní objekt ubourán, což je škoda, protože v něm byl zachován zbytek městské brány s průchodem pro pěší. Počítal tehdy i s původními příkopy. Už tenkrát arch. Houra navrhoval prosklení kolem dokola a počítal s výstupem do bývalého parkánu.“

 

Jak to vypadá časově s dokončením projektu? Bude dodržen plánovaný termín?

„Stále se počítá s termínem dokončení do 20. června. Teď máme hotový výběr zakázky na kompletní vnitřní vybavení, ještě probíhá druhé výběrové řízení na dodávku audiovybavení nového sálu, kde počítáme s projektorem, plátnem, mikrofony, dvěma multimediálními dotykovými panely, kde kromě informací o muzeu a zajímavostech například o sušickém betlému najdou návštěvníci také turistické informace.“

 

Kdy budeme moci nové prostory navštívit?

„Slavnostní otevření plánujeme někdy kolem 20. července, přesné datum závisí i na tom, jak rychle se nám podaří nainstalovat příslušné expozice, abychom muzeum předvedli opravdu v plné kráse. Ve spodních prostorách bude lapidárium, v patře bude jako první umístěna výstava o soužití Čechů a Němců ve 20. století. Jde o poměrně kontroverzní výstavu (na obě strany), ale je velmi zajímavá a v Schönsee, kde je instalovaná nyní, sklízí velký návštěvnický ohlas.“

 

Jak to vypadá s finanční stránkou celého projektu?

„Předpoklad byl, že stavební práce si vyžádají zhruba 21 milionů korun. Podařilo se vysoutěžit cenu zhruba 18 milionů. Pravdou je, že došlo dvakrát k navýšení ceny, ale šlo o případy, které se nedaly v původním záměru předpokládat – například zřícení jedné ze zdí. Původní rozpočet je ale víceméně dodržen.“

img 1274

 

Děkuji za rozhovor.

Přesné datum slavnostního zahájení rekonstruovaného muzea a pozvánku do nových prostor najdete aktuálně na našich stránkách.

 

Andrea Staňková

 

{gallery}susice/2013/kveten/muzeum_v_novem/{/gallery}

 

 Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko