Sušické zastupitelstvo o referendu nerozhodlo, většina zastupitelů nepřišla

Sušické zastupitelstvo o referendu nerozhodlo, většina zastupitelů nepřišla

Zastupitelé Sušice ve středu nerozhodli o vyhlášení referenda, které se týká především udržení rozsahu zdravotní péče v městské nemocnici a odložení výstavby nové sportovní haly zhruba za 130 milionů korun. Na mimořádné jednání většina zastupitelů nepřišla a orgán tedy nebyl usnášeníschopný. Z 21 zastupitelů se jich omluvilo 12. Další mimořádní jednání bude 4. srpna, řekl Jan Janda z přípravného výboru referenda. Podle podaného návrhu by se mělo referendum konat současně s podzimními sněmovními volbami na začátku října.

S prvním návrhem na konání referenda přišel přípravný výbor loni v listopadu, mělo se konat letos v lednu. Nouzový stav kvůli pandemii koronaviru ale lhůty zastavil a proces se rozběhl až lv dubnu, kdy přípravný výbor termín referenda posunul na říjen. Městský úřad pak začal materiály zkoumat a postupně třikrát vyzval přípravný výbor k doplnění, protože návrh nepokládal za bezvadný kvůli odhadu nákladů na provoz nemocnice. Přípravný výbor se nakonec prostřednictvím právníka obrátil na soud, protože považoval postup městského úřadu za obstrukce. Soud ale návrh označil za předčasný. Po třetím doplnění návrhu městský úřad přijal návrh jako bezchybný. Dnes mělo zastupitelstvo rozhodnout o vyhlášení referenda.

„Pokud by se zastupitelstvo sešlo 4. srpna a referendum vyhlásilo, ještě by se termíny stihly. Pokud by se to ale opět z nějakého důvodu nestalo a vyhlášení referenda by bylo odloženo až na řádné zastupitelstvo, které se koná v polovině září, už by se nestihly termíny k uspořádání referenda současně s parlamentními volbami,“ řekl Janda. Pokud by zastupitelstvo 4. srpna referendum nevyhlásilo, přípravný výbor se podle něj obrátí na správní soud. „Referendum bude, ale je otázka, kdy bude,“ řekl Janda. Důvody, proč se z dnešního jednání omluvili mimo jiných všichni zastupitelé koaliční ANO a většina koaliční ODS, nechtěl komentovat. „Mračna pochybností se ale opět rozrostla,“ dodal.

20210721 161957

Sušická nemocnice se potýká s dlouhodobými problémy a s nedostatkem personálu, řada zdravotníků pracuje jen na dohody o činnosti, nikoliv na hlavní pracovní poměry. Město na provoz doplácí desítky milionů ročně, loni přes 60 milionů, letos má v rozpočtu 29 milionů Kč. Kraj, který od konce loňského roku jedná s vedením města, předložil Sušici dvě varianty řešení. Nemocnici by mohlo buď dál provozovat město a kraj by každoročně přispíval na provoz konkrétních činností, nebo by ji prostřednictvím své Klatovské nemocnice provozoval kraj. Zatímco starosta Petr Mottl (ODS) už dříve uvedl, že lepším řešením je podle něj, aby nemocnici provozoval kraj, místní občanské iniciativy naopak chtějí, aby ji dále s udržením rozsahu zdravotní péče provozovalo město.

čtk

{jcomments off}