JAK BÝT UŽITEČNÝ V DOBĚ KORONAVIRU
Druhá vlna pandemie koronaviru sužuje Česko již několikátý týden. Lidem je v této době doporučeno zbytečně nevycházet a pracovat ideálně z domova, pokud to charakter práce umožňuje. Mnoho lidí zůstává doma také v rámci povinné karantény z důvodu onemocnění na Covid-19, nebo pozitivního testu někoho z rodiny. Tohle vše přináší náročné situace různým skupinám lidí.
Zapojit se do boje s covidem může každý. V tomto článku přinášíme souhrn toho, jak být v této době užitečný a jak pomoci potřebným lidem na Sušicku.
Pomoc zdravotníkům
Největší tlak je v současné době na všechna zdravotnická zařízení. Není s podivem, že většina nemocnic v ČR hledá dobrovolníky. Nejinak tomu je i v našem regionu. Sušická nemocnice vede databázi dobrovolníků, které využívá na tzv. triáž, kdy pověřený pracovník třídí u vstupu do nemocnice přicházející pacienty. Zájemci se mohou hlásit na tel. 376 530 214.
O pomoc volají v současné době také další dvě nemocnice na Klatovsku. Nemocnice Klatovy přijímá dobrovolníky i z řad studentů středních, vyšších odborných a vysokých zdravotnických škol. Na některé pozice dokonce nabízí uzavření DPP a DPČ. Kontakt: marcela.uldrychova@klatovy.nemocnicepk.cz. Stejně to má i Nemocnice Horažďovice a také zde dávají možnost studentům zdravotnických škol, aby zde v době pandemie našli uplatnění. Kontakt: radka.zikmundova@horazdovice.nemocnicepk.cz
Senioři na Sušicku
Senioři patří k ohrožené cílové skupině. Ředitelka Sociálních služeb města Sušice PhDr. Renata Vácová uvedla, že zatím tuto mimořádně náročnou dobu zvládají vlastními silami. V případě potřeby se obrátí na veřejnost se žádostí o pomoc. Dalším poskytovatele služeb pro seniory na Sušicku je Oblastní charita Sušice. I zde dobrovolníky zatím nehledají, ale nabízí materiál na výrobu roušek pro seniory. V případě zájmu kontaktujte p. Píšovou, tel. 731 402 914.
Děti a doučování
Velkým tématem současnosti je i distanční výuka školních dětí. Zavřením škol přibyly rodičům starosti, jak zvládnout domácí výuku a né všem se to daří zvládnout. Mnohé rodiny nemají potřebnou techniku, připojení k internetu, či potřebnou rodičovskou kapacitu na tento typ výuky. S pomocí rodinám a dětem přišly některé organizace jako je Člověk v tísni, nebo Diakonie Západ. Nabízejí prostřednictvím dobrovolníků doučování online, nebo jsou schopni i zajistit počítač. V Sušici působí jedna ze sociálních služeb Diakonie západ a v současné době hledá dobrovolníky na on-line doučování pro své klienty. Dobrovolníci se mohou hlásit u Heleny Makrlíkové na tel. 733 614 621.
Člověk v tísni vede centrální databázi dobrovolníků na doučování a lidé tak mohou doučovat on-line v podstatě kohokoliv, po celé ČR. V klatovské pobočce je kontaktní osobou Daniela Dlapová. K doučování uvádí, že může pokračovat i po návratu dětí do škol. Pokud by dobrovolníci měli zájem, mohli by po ukončení nouzového stavu navázat pomocí s výukou v rodinách na Klatovsku. Kontakt na tel. 777 367 645.
Dárcovství plazmy
Jedním ze způsobů, jak pomoci, je darování rekonvalescentní plazmy od lidí, kteří již prodělali koronavirus. Podmínkou je věk nad 18 let, úplné uzdravení po onemocnění Covid-19, nejméně 14 dní odstup po skončení onemocnění aj. Plazmu odebírají specializovaná pracoviště a nejbližší možnost je v nemocnici v Klatovech. Informace na tel. 376 335 863, 732 916 196.
Vlastní komunitní aktivity
A když nikdo v okolí dobrovolníky a pomoc zrovna nehledá? Zeptejte se sousedů, nebo na obecním úřadě, zda někdo nepotřebuje nakoupit, donést léky, nebo naštípat dříví. Můžete si po telefonu popovídat s osamělým seniorem, nebo mu přečíst povídku. Můžete také zapůjčit svůj starší počítač, tablet, nebo mobil rodinám, které si to nemohou dovolit a děti ho potřebují pro spojení se školou. Sběr počítačů je také možný přes weby ww.ucimeonline.cz, nebo www.darujnotebook.cz
Kde to funguje
Na Klatovsku působí organizace Adra, která má přímo v Klatovech dobrovolnické centrum. Dobrovolníci dovezou lidem např. knihy, filmy, hry, nebo oblečení z jejich charitativního obchůdku. Dalším dobrým příkladem mohou být aktivity Skautské organizace v Semilech. Skupina asi 20 skautů zde pomáhá např. s nákupy lidem v karanténě, donáškou knih, nebo shromažďují drobné sladkosti pro zdravotníky, které jim následně předají. Lidem jsou schopni zprostředkovat i další pomoc, jako jsou služby psychologa, nebo potraviny z potravinové banky.
Petra Hoblová
{jcomments off}