Ve Vimperku proběhla online konference VIMonline2020:
Co nás naučila krizová online výuka – nečekaný experiment se vzděláváním na dálku
Organizátoři zvolili neplánovaně termín více než aktuální, protože právě ve středu 14. října přešly na distanční vzdělávání všechny školy v ČR. Program nabídl zajímavé hosty, metodické workshopy, panelovou diskuzi i příklady dobré praxe. “Jak jste se připravili na domácí výuku jinak než v jarních měsících?” zněla první z otázek, na kterou se ptal moderátor a spoluorganizátor konference Petr Sudický.
Pozvání přijali analytik think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR a společnosti PAQ research Václav Korbel, který při jarní vlně pandemie zkoumal dopady vzdělávání na děti i rodiče. Data u více než 500 domácností ukazují, že zavření škol může ovlnit chování celé generace dětí. Lucie Rohlíková, která je mimo jiné předsedkyní České asociace distančního univerzitního vzdělávání a zkušenou autorkou on-line kurzů, vedla na na konferenci pro účastníky metodický workshop.
Příklady z praxe pak prezentovaly pedagožky Andrea Tláskalová, Štěpánka Baierlová a Monika Kotherová.
V chatové diskuzi se objevovaly dotazy na praktické příklady online výuky i nástrahy kyberšikany.
Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci proběhla celá konference online a ze svých pracoven, kuchyní nebo obýváků se do ní zapojilo téměř osm desítek zájemců z Česka i Slovenska. Účastníci z řad učitelů i rodičů měli předem k dispozici video rozhovory s odborníky a mohli se jich proto v panelové diskusi ptát na zcela konkrétní dotazy.
Záznam z celého odpoledne je dostupný na webových stránkách www.vimonline.cz.
Konferenci uspořádal spolek VIM.Perk, který ve Vimperku a okolí dlouhodobě podporuje technické vzdělávání ve školách.
Organizátoři děkují za záštitu, které akci poskytlo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Jihočeský kraj a město Vimperk.
Jitka Schneiderová
{jcomments off}