ŠEDIVÉ ÚTERÝ
Jak to bývalo na Šedivé úterý?
I na Šedivé úterý byl domácí život našich předků zasvěcen činnostem všedním ač potřebným. Stejně jako modré pondělí se nesl se ve znamení úklidu. Přívlastek „šedivé“ získal tento den právě i dáky pavučinám, které se vymetaly.Takže hospodyňky – košťata do ruky a pavučiny ven!
Můžeme se ale setkat i s označením Žluté, nebo Tlusté úterý. Žlutá symbolizuje slunce, příchod světla, nové doby, života. Pojmenování „Tlusté úterý“ je neodmyslitelně spjato s jídlem. V křesťanském pojetí bylo úterý posledním dnem, kdy se člověk mohl do sytosti najíst. Následující dny před Velikonoci byl opět dodržován přísný půst.
Kromě trivialit, jako je čistá domácnost, ve které je člověku příjemně, nám intenzivní úklid může přinést i dobro poněkud vyššího řádu. Při jednotvárné mechanické činnosti se totiž nejlépe přemýšlí a energická práce se smetákem tedy může být skvělou posilovnou pro duši. I takový „úklid v duši“ je velmi prospěšný.
Lidové tradice a pověry na šedivé úterý
-
Ten, kdo se zdržel snad na nějaké zábavě a tancoval přes půlnoc – tedy z úterka na středu – tomu se měl zjevit zelený čert a strašit ho.
Zajímavost ze světa
Zvyky spojené s šedivým úterým můžeme nalézt i v severských zemích.
-
Například na vzdáleném a chladném Islandu je tento den tradičně spjatý s jídlem. Šedivé úterý nese označení sprengidagur a v překladu znamená nacpat se k prasknutí. A o to také Islanďanům v tento den jde – přejíst se až k pomyslnému prasknutí. Tradičně se jí skopové maso podávané s hrachovou kaší nebo jinou luštěninou. Odtud pravděpodobně také označení „Tlusté úterý“.
-
Finové v tento den jedí sladké pečivo, hlavně plněné koblihy. A protože Finsko je tradičně spjato se zimními sporty, tak si je Finové i v tento den jaksepatří užívají. Konají se hlavně skoky na lyžích a jízda na saních. V těchto disciplínách se pořádají soutěže, což se v den šedivého úterý zvrhlo do soutěžení v maškarních kostýmech. Z masopustního úterý se tak stal karnevalový den.
Připomeňte si také některé z velikonočních tradic, oživte je u vás doma, nebo se jen na chvíli zastavte a v tichu poslouchejte… Možná některé z kouzel přijde i k vám.
zdroje: cs.wikipedia.org, www.ceskevelikonoce.cz, www.novinky.cz,www.facebook.com/pratele.ceskych.tradic, velikonoce.net
{jcomments off}