O nejlepší kroniku Plzeňského kraje soutěžilo 30 obcí, Kašperské Hory si odvezly 2. místo v kategorii elektronicky vedených kronik
Kroniku města Kašperské Hory píše 87letý kronikář Karel Větrovec 27 let, od roku 1992. Foto: J. Skořepová
Do čtvrtého ročníku Soutěže o nejlepší kroniku Plzeňského kraje se letos přihlásilo 30 obcí s 32 kronikami. Porota vybírala vítěze ve třech kategoriích. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo ve čtvrtek 28. listopadu 2019 v Měšťanské besedě v Plzni.
Za město Kašperské Hory, jehož elektronicky psanou kroniku porota ocenila druhým místem,
se slavnostního vyhlášení účastnila starostka Bohuslava Bernardová (uprostřed). Foto: pk
„Když zaslechneme slovo kronikář, většinou si třeba z filmů představíme muže v mnišském hábitu, ve spoře osvětlené místnosti, zapisující perem namočeným v inkoustu do veliké knihy. Jejich dnešní podoba se ale o hodně liší. Ovšem pero a velká kniha zůstávají. Lidská paměť je strašně krátká a nedokonalá. Proto osvícení lidé psali od nepaměti své kroniky a uchovávali v nich důležité záznamy o lidech, o době a o událostech, kterými žili. Nebýt jich, nevíme dneska téměř nic. Oni totiž přesně věděli, co a proč dělají, pro koho jsou jejich zprávy určeny a co je jedním z nejdůležitějších smyslů této práce. V dnešní době se zdá, že už nemusíme zaznamenávat téměř nic, že všechno za nás dokumentuje někdo jiný a mnohem lépe. Žijeme v zajetí internetu, facebooku a mediálního omylu, že máme všechno pod kontrolou a že je možné čas kdykoli vrátit. A mnozí si tudíž myslí, že je to jen zbytečná námaha – opak je ale pravdou. Bohužel však pečlivou práci kronikáře ocení až budoucí generace,“ říká vedoucí odboru regionálního rozvoje Miloslav Michalec.
foto: pk
Hejtman Josef Bernard v úvodu vyzdvihl práci kronikářů a poděkoval jim, že díky jejich práci se uchovává „paměť“ obce. Předávání cen se za Plzeňský kraj zúčastnili také náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová a náměstek hejtmana Ivo Grüner.
Vítězné kroniky v jednotlivých kategoriích
Ručně psané kroniky obcí do 500 obyvatel (přihlášeno 15 kronik):
1. místo získala obec Štichov
2. místo společně obce Lhůta a Rochlov
3. místo obec Kornatice
Ručně psané kroniky obcí nad 500 obyvatel (přihlášeno 12 kronik):
1. místo nebylo uděleno
2. místo získala obec Dnešice
3. místo opět společně získaly městys Koloveč a obec Břasy
Kroniky vedené elektronicky bez ohledu na počet obyvatel:
1. místo získalo město Starý Plzenec
2. místo získalo město Kašperské Hory
3. místo získala obec Kyšice
Plzeňský kraj v tomto ročníku ocenil vítězné obce i finančně. Za první místo náleží obci finanční odměna ve výši 20 000 Kč, za druhé místo 10 000 Kč a za třetí místo 5 000 Kč. Vzhledem k tomu, že soutěž byla velice vyrovnaná, rozhodla se porota ocenit i další kroniky čestným uznáním. To si vysloužily kroniky obcí Chrást, Černíkov a Hradiště. Čestné uznání získala také paní Hana Kantová z obce Mochtín, která je nejdéle píšící kronikářkou.
Kroniky hodnotila porota ve složení:
• Mgr. Radka Kinkorová, ředitelka Státního okresního archivu Domažlice
• PhDr. Markéta Novotná, odborný rada, Státní okresní archiv Tachov
• PhDr. Miroslav Hus, Západočeské muzeum v Plzni
• PhDr. Marie Hálová, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje
• Ing. arch. Miloslav Michalec, vedoucí Odboru regionálního rozvoje KÚPK
• PhDr. Pavel Suk, Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu KÚPK.
Mezi hlavní kritéria hodnocení patřila obsahová a stylistická úroveň, kvalita dokumentace dění v obci, struktura kroniky, kvalita příloh ke kronice, grafická úroveň, soulad se zákonem o kronikách obcí.
Foto J. Skořepová:
{gallery}susice/2019/12_prosinec/kronika_js/{/gallery}
Foto Plzeňský kraj:
{gallery}susice/2019/12_prosinec/kronika_pk/{/gallery}
zdroj:www.plzensky-kraj.cz
{jcomments off}