„Padá hvězda, něco si přej!“
Meteorický roj Perseidy, který je na noční obloze viditelný od 17. července, tento víkend vyvrcholí. Maxima dosáhne v sobotu po 23. hodině, uvedl to Astronomický ústav AV ČR. Úkaz známý jako padání hvězd způsobuje hoření meteorů, které se dostanou do atmosféry.
Každoroční úkaz začíná 17. července a vrcholí kolem 12. srpna, když se Země ocitne v nejhustší části roje. Jeho částice, zpravidla menší než zrnko písku, vstupují do atmosféry rychlostí 60 m/s. Při hoření zazáří jasným světlem, někdy i barevným. V maximu je jich až 80 za hodinu.
Perseidy je nejlepší pozorovat okem, viditelné by měly být po celé obloze – za dobrého počasí. Předpověď na sobotní noc však zatím moc optimistická není: „Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Na západě a východě území až zataženo a srážky četnější, na východě zpočátku ještě bouřky, i silné,“ zní předpověď Českého hydrometeorologického ústavu.
Pro co nejlepší zážitek je podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV nejlepší vypravit se do přírody, do míst, kde je tmavá obloha. Společné pozorování meteorického roje pořádá například vsetínská hvězdárna, další bude na Jizerce v jizerské oblasti tmavé oblohy a na Chatě Prašivá ve Vyšních Lhotách v beskydské oblasti tmavé oblohy.
Loni byly Perseidy dobře viditelné, což dokazuje snímek Petra Horálka, který pro čtvrtek vybrala americká NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku) jako snímek dne. Fotografie s názvem Noc Perseid zachycuje roj Perseid proti letní Mléčné dráze nad astronomickým táborem ve slovenské Vrchteplé. Vznikl mezi 6. a 8. srpnem minulého roku. Podle Suchana je to desátý Horálkův snímek, který NASA vybrala jako astronomický snímek dne.
zdroj: zpravy.idnes.cz
{jcomments off}