Volba prezidenta a pět referend
Podle předpokladů vzbudila přímá volba prezidenta ČR u voličů zájem o účast, ačkoliv výsledek nakonec odhady nenaplnil – odborníci předpokládali účast více než 70 % lidí, v obou volebních dnech prvního kola prezidentských voleb přišlo k urnám odevzdat svůj hlas 61,31 % voličů. I tak jde o nadprůměrnou účast.
Nikdo z 9 kandidátů nezískal v prvním kole více než 50 % hlasů, proto se bude konat druhé kolo voleb.
V Plzeňském kraji jen velmi těsně za sebou skončili kandidáti
Karel Schwarzenberg 22,84 %
Ing. Miloš Zeman 22,75 %
– celková volební účast v PK 61,97 %
Výsledky v Sušici
K. Schwarzenberg 24,78 % Ing. M. Zeman 20,85 % Ing. J. Fischer, CSc. 17,72 %
– volební účast 63,11 %
Druhé kolo rozhodne
Kandidáty postupujícími do druhého kola jsou tedy Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Miloš Zeman (SPOZ).
Zeman vyhrál v osmi krajích, Schwarzenberg v šesti včetně Prahy a úspěšnější byl i v krajských městech. Šance obou na zvolení prezidentem jsou poměrně vyrovnané – rozdíl mezi nimi je 41 tisíc hlasů.
Jak oba kandidáti zapůsobí na své voliče v následujících dnech v další kampani? Už po vyhlášení výsledků voleb se v prvních projevech ukázalo, že soupeři se rozhodně šetřit nebudou .
Jak dopadne druhé kolo volby záleží i na tom, jestli přijdou i voliči neúspěšných kandidátů.
Nejrychleji sečtená obec: Lužice na Prachaticku
– volilo 23 z 35 oprávněných voličů (66 %), zvítězil Karel Schwarzenberg před Jiřím Dienstbierem a Zuzanou Roithovou. Miloš Zeman a Jan Fischer tu získali dohromady v obci pouze tři hlasy.
Územní úspěch – Zemana podpořila s výjimkou Brna celá Morava, Schwarzenberg uspěl hlavně ve středu Čech a v Podkrkonoší. Bodoval také ve všech krajských městech s výjimkou Jihlavy, Ostravy a Ústí nad Labem – ty připadly Zemanovi.
Druhé kolo prezidentské volby se koná v pátek 25. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 26. ledna od 8 do 14 hodin.
———————————————————
Lidé mají jasno
Současně s prezidentskými volbami se v konalo ještě pět místních referend:
Plzeň – výstavba obřího obchodního centra
„Obchodní centrum nechceme“ vyjádřili jasně Plzeňané
– zúčastnilo se více než 41 procent voličů a odpověď ANO na otázku „Souhlasíte s tím, aby město Plzeň bezodkladně podniklo veškeré kroky v samostatné působnosti, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení na místě Domu kultury Inwest ?“ zvolilo 27 procent oprávněných voličů. Referendum splňuje zákonné podmínky a jeho výsledek je pro město závazný – město bude muset učinit takové kroky, aby výstavbě obchodního centra zabránilo.
Písek – umístění nového plaveckého bazénu
Nový bazén v Písku nebude stát v blízkosti historického centra města
– účast v referendu byla 44,5 procenta. Pro přemístění plánovaného bazénu se vyslovilo 9 471 hlasujících; zatím není jasné, kde nový akvapark bude. Přemístění ale asi přijde draho – město bude muset v souvislosti se změnou projektu možná například vykupovat některé pozemky.
Zábřeh na Šumpersku – prodej městských pozemků pro stavbu papírny
Pozemky pro stavbu papírny se prodávat nebudou
– v místním referendu odmítlo více než 76 % účastníků, aby město prodalo investorovi pozemky v průmyslové zóně – na nich firma plánovala postavit energetický zdroj a papírnu. Na otázku, zda souhlasí s tím, aby město pozemky firmě pro její investiční záměr prodalo, odpovědělo „NE“ 5241 lidí z celkem 6 874 hlasujících.
Březová-Oleško u Prahy – referendum o územním plánu
Odmítli další rozšiřování zastavitelných ploch
Proti dalšímu rozšiřování zastavitelných ploch v územním plánu se vyjádřilo 58,1 procenta místních obyvatel, pro bylo 35,6 procenta.
Bukov na Žďársku – referendum o geologickém průzkumu Kraví hory, kde by mohlo vzniknout úložiště jaderného odpadu.
Zvítězili odpůrci jaderného úložiště
– proti spolupráci se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) se vyslovilo 68 lidí, tedy skoro 52 procent odevzdaných hlasů, referenda se zúčastnilo 87,9 procenta ze 149 oprávněných voličů.
(red, zps)